șelimbărul a remizat cu reșița dar termină anul pe primul loc în liga 2 (foto)

CSC 155 Șelimbăr a terminat anul pe primul loc în Liga 2, după remiza de joi, de pe Stadionul Municipal din Sibiu, scor 2-2 cu CSM Reșița.

Deși clubul din Șelimbăr a anunțat intrare gratuită la Tribuna 2, doar 1000 de spectatori au venit joi pe Stadionul Municipal să susțină liderul de la Liga 2. A fost primul meci disputat în acest sezon de echipa lui Claudiu Niculescu pe noua arenă din Sibiu, după ce a jucat până acum meciurile de acasă la Cisnădie.

Șelimbărenii au avut prima ocazie, dar Soare a luftat din poziție ideală, după centrarea lui Schieb. Reșițenii au deschis scorul în minutul  7 prin Andrei Burlacu, care  a șutat puternic de la 18 metri, mingea a șters bara și a intrat în plasă. Echipa lui Claudiu Niculescu egalează repede, în minutul 20, când Monea intră în careu și pasează înapoi, mingea este deviată și ajunge la Marvin Schieb, care înscrie din 4 metri.

Gazdele puteau trece în avantaj în minutul 31, când Schieb centrează, Monea pune latul din câțiva metri, dar minge se duce în bară. Imediat după pauză, Șelimbăr trece în avantaj pe tabelă. Năstăsie pătrunde în careu, trage pe direcția portarului, acesta respinge în față, de unde Valmir Berisha interceptează și finalizează cu un șut din careu. Atacantul kosovaro-suedez a fost la primul său gol marcat pentru sibieni.

În avantaj pe tabelă, echipa lui Claudiu Niculescu a făcut ce știe cel mai bine și a încercat să se apere ermetic. Pe teren a revenit și T. Călin, după o absență de câteva etape cauzată de o accidentare la umăr.

De această dată, însă, Șelimbăr nu și-a atins scopul a își menține avantajul. Deși nu și-a creat ocazii, CSM Reșița a egalat surprinzător în minutul 88 prin Drăghiceanu, care a șutat superb, la vinclu, din interiorul careului.

Remiza de pe Municipal îi asigură însă Șelimbărului primul loc în iarnă, având patru puncte avans față de următoarele clasate, Corvinul și Slobozia, care au un meci mai puțin disputat.

CSC 1599 Șelimbăr termină anul pe primul loc în Liga 2, cu 32 de puncte din 15 jocuri, un rezultat excelent pentru echipa lui Claudiu Niculescu.  ”Călăreții roșii” s-au apropiat și mai mult de obiectivul propus, fiind foarte aproape de calificarea în play-off.

CSC Șelimbăr:  Roșca – Palmeș, Natea, Crișan, Alexe – Panos, Moussinga (Lumbu 90+3) – Monea, C. Soare (Rotund 73), Schieb (I. Năstăsie 39′) – Berisha (Călin 73). Antrenor: Claudiu Niculescu