CSU Sibiu a cedat duminică seara, în Sala Transilvania, în a opta etapă a Ligii Naționale de baschet masculin,  72-80 cu CSM Petrolul Ploiești.

BC CSU Sibiu a suferit a patra înfrângere consecutivă, două dintre acestea în FIBA Europe Cup și două în campionat. După eșecul de la Tg. Mureș, ”vulturii”  continuă pasa proastă și pierd și acasă cu Petrolul Ploiești.

• csu pierde primul meci în campionat pe teren propriu. sibiul are 4 eșecuri la rând (video foto)

Echipa lui Rinkevicius a început bine meciul, a condus cu 8-3 și a terminat în avantaj primul sfert, 20-18. Prahovenii au preluat controlul partidei și s-au impus în al doilea sfert cu 24-18.

Sibienii nu s-au regăsit nici în al treilea sfert, dominat tot de Petrolul care a început cu un run de 8-0. Prahovenii au câștigat sfertul al doilea cu 22-16, iar la pauza mare aveau 42-38.

Oaspeții au găsit câteva aruncări precise de trei puncte în primele minute ale sfertului trei și s-au desprins la 12 puncte. Tomas Rinkevicius a cerut un time-out la jumătatea celui de-al treilea act, la scorul de 46-55.

Cu 10 minute înainte de final, CSM Petrolul conducea cu 64-54. Sibiul s-a apropiat la 3 puncte în minutul 37, dar nu a reușit să mai întoarcă rezultatul. Petrolul s-a impus cu 80-72 și a provocat Sibiului primul eșec din Liga Națională pe teren propriu.

Mirel Dragoste (18 puncte), Ivanov (16 puncte), Pratt (11 puncte) și Barro (11 puncte) au fost cei mai bun marcatori ai Sibiului.

Echipa pregătită de Tomas Rinkevicius are un bilanț de 4 victorii și 3 înfrângeri în clasamentul Grupei B din Liga Națională de baschet masculin.  A coborât pe locul 4 în clasament și începe să aibă emoții pentru calificarea în Top 10. Se repetă scenariul din sezonul trecut?