Victorie uriașă pentru Sibiu cu CFR Cluj. Gol fabulos pentru Neguț și FC Hermannstadt termină turul pe locul patru (foto video)

FC Hermannstadt a reușit luni seară o victorie uriașă, 1-0 pe noua arenă din Sibiu cu CFR Cluj și a urcat pe locul 4 în Superliga.

Doar 5400 de spectatori au venit luni pe Stadionul Municipal, pentru a susține echipa lui Măldărășanu la partida cu CFR Cluj. Adrian Văsâi a oferit simbolic lovitura de start și a venit cu noroc.

Neînvinsă de 10 etape, Sibiul a jucat bine tactic și a ținut Clujul departe de propriul careu. Otele a avut o situație favorabilă, dar Căbuz a blocat bine. În minutul 18, Jipa șutează puternic din marginea careului, dar Sava se aruncă și respinge eroic. Din cornerul rezultat, Balaure centrează înșelător și mingea lovește bara.

Cea mai mare ocazie a reprizei s-a consemnat în minutul 41, când Karasniqi scapă singur în careu, dar trage pe lângă. Imediat vine replica Sibiului, dar Alhassan este blocat în careu, după o acțiune personală. A fost 0-0 la pauză, însă după o repriză interesantă și cu un plus mare la sibieni pentru mijlocașii centrali Baba și Sota.

În minutul 61, la  fază care nu anunța nimic, Balaure inventează o pasă cu capul spre Neguț, atacantul Sibiului preia și șutează colosal de la 18 metri, la vinclu! A fost prima reușită pentru Cristi Neguț în campionat în acest sezon, dar a meritat toată așteptarea. Atacantul Sibiului mai marcase în cupă, la Pecica.

Apoi, în minutul 66, tot Neguț introduce mingea în plasă la a doua încercare, însă golul este anulat pentru un fault inițial al lui Paraschiv, care, fiind în ofsaid, s-a ciocnit de un adversar. Deloc inspirat în acest joc, Paraschiv i-a răpit practic bucuria ”dublei” lui Neguț.

Clujul este aproape de gol după un corner, Juricic este singur în patru metri, dar reia cu capul pe lângă poartă. A fost singura ocazie din partea secundă pentru clujeni.

CFR Cluj nu a arătat mai nimic în ofensivă și nu a adus mulți jucători în careul Sibiului. Astfel, din minutul 71, Măldărășanu a trecut la sistemul său preferat în defensivă, cu trei fundași centrali. Mai mult, pe final a intrat și al patrulea stoper, Antoche, iar Sibiul a ținut cu dinții de rezultat. O minge aruncată în careu l-a lovit în braț pe Medina, care alerga cu spatele, însă poziția nu era sancționabilă.

Pe o contră rapidă, Bucuroiu  a irosit o șansă mare.  S-a terminat 1-0 și pe Stadionul Municipal a fost sărbătoare pentru cei 5400 de suporteri sibieni.

Neînvinsă de 11 etape, FC Hermannstadt a urcat pe locul 4 în clasament la finele turului sezonului regular, cu 23 de puncte din 15 jocuri. Și mai important, prin acest succes și-a păstrat sponsorii principali, care puteau renunța la susținerea financiară în cazul unui eșec cu CFR.

Sibiul are continuitate, liniște financiară și visează cu ochii deschiși la play-off în acest sezon, chiar dacă nu are dreptul de a juca în cupele europene.

FC  Hermannstadt: Căbuz – Medina, Găman, Bejan, Butean – Balaure (Petrescu 85), Sota, Alhassan (Biceanu 85), Jipa (Bucuroiu 71) – Neguț (Stoica 71), Paraschiv (Antoche 90).