românia a câștigat campionatul mondial la minifotbal cu doi sibieni în lot

După șase titluri europene, România a câștigat sâmbătă în premieră și Campionatul Mondial la minifotbal! ”Tricolorii” s-au impus în finala cu Kazahstan cu 12-11 la loviturile de departajare.

România, de 6 ori campioană europeană la minifotbal a jucat sâmbătă finala Mondialului de minifotbal din Emiratele Arabe. Kazahstan conducea la pauză, 1-0, apoi a marcat pentru 2-0 în minutul 38 și părea scăpată în câștigătoare.

În ultimele două minute, Balogh a înscris de două ori și astfel a împins finala în prelungiri. Loviturile de departajare au fost unele antologice, fiind nevoie de 30 de penalty-uri pentru a decide câștigătoarea. România a avut nervii mai tari, s-a impus cu 12-11 și a câștigat în premieră titlul mondial.

În lotul ”tricolorilor” au fost și doi sibieni, portarul Ionuț Neacșa de la Nova Vita Tg. Mureș și Mircea Popa de la Juventus Sibiu, ultimul fiind și căpitanul ”tricolorilor”.  La nivel de fotbal pe teren normal, Ionuț Neacșa este la echipa de Liga 3 ACS Mediaș, în timp ce Mircea Popa joacă la liderul Ligii 4 Sibiu, Păltiniș Rășinari.

LOT ROMÂNIA:

• Portari:
    Ionuț Neacșa – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
    Dragoș Nițu – 28 ani (Reggio Liriada Brașov)
    Laszlo Klein – 47 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
  • Jucători:
    Vasile Pop – 32 ani (Sam Vig CCM Bistrița)
    Mircea Popa – 35 ani (Juventus Sibiu)
    Andrei Balea – 30 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
    Mircea Ungur – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
    Andrei Nemițanu – 30 ani (Glissando Timișoara)
    Vlad Mocanu – 24 ani (Premier Iași)
    Bogdan Covaci – 34 ani (Sam Vig CCM Bistrița)
    Andrei Ferik – 25 ani (Bad Boys Oradea)
    Saron Chirică – 30 ani (Old Boys București)
    Marius Balogh – 23 ani (Bad Boys Oradea)
    Andrei Șumălan – 29 ani (Bad Boys Oradea)
    Gabriel Dumitrașcu – 23 ani (Chedra TAX Ploiești)
    Alex Borceanu – 38 ani (Ajax Dulcisimo Galați)
  • Staff:
    Virgil Bejenaru – antrenor
    Laszlo Klein – antrenor secund
    Dan Ștefan Cojocaru – managerromânia a câștigat campionatul mondial la minifotbal cu doi sibieni în lot