păltiniș rășinari câștigă duelul cu inter sibiu și rămâne lider în liga 4. voința dumbrăveni, penalizată cu șase puncte

ACS Păltiniș Rășinari a câștigat sâmbătă pe teren propriu, 2-1 cu Inter Sibiu și rămâne lider în Liga 4 Sibiu.

În cel mai atractiv joc din etapa a 10-a a Ligii 4, la Rășinari, ACS Păltiniș a câștigat greu, scor 2-1, disputa cu Inter Sibiu. Oaspeții au condus la pauză, după reușita lui Stanciu din minutul 20. Cu multe absențe în echipă, echipa lui Dragoș Năstase a întors rezultatul după pauză, după reușitele lui Bratima din penalty (minutul 50) și Frățilă (minutul 73). Păltiniș Rășinari rămâne lider, fiind una din cele două echipe neînvinse în acest sezon, alături de Avrig.

Voința Sibiu a făcut scorul etapei, 12-0 cu Orășenesc Copșa Mică, de remarcat fiind ”tripla” lui Aldea și ”dubla” lui Morariu. ”Mă interesau cele trei puncte, nu scorul, cu punctele promovezi, golaverajul nu este relevant. Mai avem trei meciuri, dacă nu suntem atenți, putem avea o iarnă foarte grea. Jucătorii au căpătat încredere, le-a ieșit jocul” a spus antrenorul Voinței, Cosmin Vâtcă.

Voința Dumbrăveni a fost penalizată cu șase puncte de AJF Sibiu, după ce, în runda trecută, la Agnita, unde pierduse cu 0-2  a folosit un jucător pe fals. Comisia de Disciplină a AJF a considerat întemeiată contestația celor de la Agnita, care au câștigat jocul la masa verde iar Dumbrăveni a fost penalizată cu șase puncte. Sâmbătă, Dumbrăveni s-a impus cu 3-2 în jocul cu Sparta Mediaș.

ACS Păltiniș Rășinari rămâne lider, fiind urmată la trei lungimi de Voința Sibiu și la șase lungimi de FC Avrig.