naționala u 20 va juca la sibiu cu reprezentativa similară a germaniei
DCIM/101MEDIA/DJI_1794.JPG

Naționala U20 a României va juca pe 17  noiembrie, de la ora 18.00, cu Germania, în Elite League, pe Stadionul Municipal din Sibiu.

În octombrie, România U20 a disputat două partide. „Tricolorii” s-au impus în fața Angliei, 2-0, dar au fost surclasați clar de Norvegia, scor 0-5.

Echipa pregătită de Costin Curelea  ocupă locul 4 în clasamentul din Elite League, cu 6 puncte adunate în 4 meciuri.  Germania, Italia și Norvegia se bat pentru câștigarea trofeului.

Luna trecută, România U 21 a jucat la Sibiu și a câștigat cu 1-o disputa cu Finlanda, marcând golul victoriei în ultimul minut de prelungiri.

Competiția Elite League U20 a fost creată în 2017, iar România U20 e la a treia participare consecutivă. Doar opt echipe participă în această competiție.

Sezonul trecut, România U20 s-a clasat pe locul șase în competiție, cu doar patru puncte în șase jocuri.