sibiul spulberă pe dinamo cu 4-0. echipa lui măldărășanu urcă pe locul 5 în superliga (foto, video)

FC Hermannstadt a învins sâmbătă cu 4-o pe Dinamo București, în meci contând pentru etapa 13 din Superligă.

Peste 10.000 de spectatori l-au aplaudat pe sibianul Ovidiu Tâlvan, care a fost invitat de organizatori să dea lovitura de start a meciului de pe noua arenă din Sibiu. Dinamo a venit la Sibiu cu două zile înainte de joc, dar pe teren a arătat ca o candidată la retrogradare.

Meciul de pe noua arenă a Sibiului a început spectaculos. În minutul 2, Christian Ilic trage în bară din lovitură liberă, Gregorio apare pe respingere și împinge balonul în poarta goală. Însă, în urma analizei VAR,  reușita „câinilor” este anulată pe motiv de ofsaid.

Replica Sibiului vine în minutul 5, când, după o centrare a lui Jipa din stânga,  Silviu Balaure înscrie cu un voleu necruțător din interiorul careului și fanii de pe Municipal exultă: 1-0.

Verifică aici cotele Superbet pentru meciurile din SuperLiga!

FC Hermannstadt este mult mai eficientă față de alte partide și profită de ocaziile avute. În minutul 20, Paraschiv intră vijelios în careu, Bena deviază, mingea ajunge în unghi greu la Alexandru Jipa, care marchează cu un șut violent, din careu, pentru 2-0. A fost prima reușită în Superliga a juniorului venit în vară de la Târgoviște.

Descoperă cea mai bună ofertă de pariuri la Superbet!

Și tot Jipa a fost aproape de gol în minutul 29, când a tras de puțin pe lângă poartă din 14 metri lateral stânga. În final de repriză, Alhassan pasează perfect pentru Neguț, care, în poziție de singur cu portarul, ratează preluarea.

Echipa lui Măldărășanu începe în trombă și repriza secundă. Intrat la pauză, Gabi Iancu are o situație imensă de a marca în minutul 49, dar portarul Golubovic se opune. Raidurile Sibiului se concretizează în minutul 53, când Balaure trage din 8 metri și mingea deviată îl păcălește pe Golubovic.

Dinamo are o șansă bună după reluarea cu capul a lui Bena, dar Căbuz se redresează bine și scoate de sub transversală.

Paraschiv are și el o acțiune bună, este împins cu umărul în momentul șutului, iar reluarea atacantului trece de puțin pe lângă poarta oaspeților. Ghezali are cea mai mare șansă a oaspeților, dar, singur cu Căbuz, trage în plasa laterală. Spre final, Oroian marchează și el, dar golul este anulat pentru ofsaid la pasatorul G. Iancu.

L-a răzbunat Baba Alhassan, ghanezul reușind un gol superb în minutul 90, după o acțiune personală în careu, finalizată cu un șut de atacant.

S-a terminat 4-0, după cel mai bun joc din acest sezon pentru echipa lui Mădărășanu.

Sibiul a urcat pe locul 5, cu 19 puncte din 13 jocuri și arată ca o echipă de play-off, după ce are o serie de nouă jocuri în campionat fără eșec.

FC Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, I. Stoica (Bejan 71), Medina – Jipa, Mino Sota (Biceanu 65), Alhassan, Balaure (Oroian 65)– Neguț (G. Iancu 46), Paraschiv (Fonseca 83).