acs mediaș prinde viteză! a câștigat la bistrița și are cinci victorii consecutive (video)
ACS Mediaș a câștigat vineri, în etapa 7 din Liga 3, 1-0 în deplasare cu Gloria Bistrița Năsăud și a urcat pe locul 2 în Seria a IX-a.
Echipa condusă de Mihai Ianc  a reușit o victorie foarte importantă vineri, la Bistrița, pe terenul unei echipe care și-a propus promovarea. Unicul gol al meciului a fost marcat în min 12 de mijlocașul stânga Gabriel Țala, care a fructificat o pasă excelentă a lui Cristi Pajco. Mediașul s-a apărat perfect în acest meci destul de anost, fără multe faze de poartă și a reușit să își conserve avantajul.
În minutele de prelungire, portarul Blaga a intervenit salvator la o minge dificilă trimisă de bistrițeni cu capul, după o lovitură liberă.
Astfel, după primele două etape mai modeste, Mediașul și-a pus la punct defensiva, a câștigat cinci meciuri consecutive și a urcat pe locul 2, la egalitate de puncte cu liderul Unirea Ungheni.
În runda următoare, Mediașul joacă acasă cu Industria Galda și în cazul unui succes, poate deveni lider într-o serie dificilă, cu câteva echipe foarte tari.