csu sibiu începe cu dreptul liga națională. a învins detașat pe vâlcea

CSU Sibiu a debutat cu un succes în noul sezon al Ligii Naționale de baschet masculin, după victoria de luni seara, din Sala Transilvania, scor 91-78 contra nou promovatei CS Vâlcea 1924.

”Vulturii” au câștigat pentru a doua oară în meciurile oficiale din acest sezon împotriva celor de la CS Vâlcea 1924, echipă nou promovată în Liga Națională. După succesul din turneul de cupă de la Constanța, scor 86-71, galben-albaștrii au câștigat luni seara disputa din Sala Sporturilor Transilvania cu scorul de 91-78.

Primul sfert a fost unul foarte echilibrat și după 10 minute, CSU conducea cu 22-21. Echilibrul a continuat și în sfertul doi, în care, deși Sibiul a început bine și se detașase la 8 puncte,  Vâlcea a recuperat s-a impus cu 24-23. Astfel, la pauza mare, scorul era egal, 45-45.

Echipa lui Tomas Rinkevicius a jucat mai bine în al treilea sfert, pe care și l-a adjudecat cu 21-17, astfel că a intrat în ultimele 10 minute cu un avans de 4 puncte. De la 72-69,  jocul s-a rupt. CSU s-a distanțat decisiv în ultimul sfert (25-16).   Astfel, Sibiul începe Liga Națională cu un succes clar, 91-78 și își trece în cont primele două puncte. Monyea Pratt a fost aproape de un triple-double, având 14 puncte, 9 recuperări și 8 pase decisive.

În runda următoare, CSU Sibiu are un joc teribil de greu, cu CSM Oradea.

CSU: Adnam 17, Pratt 14, Uță 12, Gavriloaia 12, Minchev 11, Dragoste 11, Kuti 7, Ivanov 4, Barro 3, Bădițascu, Banciu.