fc hermannstadt, remiză spectaculoasă cu fcsb. sibiul urcă pe loc de play-off (video foto)

FC Hermannstadt și FCSB au remizat joi seara, pe noua arenă din Sibiu, scor 2-2, într-un meci restant din etapa a 5-a Superligii.

Cu o jumătate de oră înainte de startul meciului, la stadionul din Sibiu s-a stins parțial nocturna, care apoi a avut întreruperi timp de 10 minute. Problema a fost remediată și jocul s-a disputat fără probleme, iar pe gazon a fost spectacol.

Verifică aici cotele Superbet pentru meciurile din SuperLiga!

În fața a 10.50o de fani, startul de joc a fost unul extrem de viu. Compagno reușește să deschidă rapid scorul, în minutul 8, dar FC Hermannstadt este salvată de VAR, care a semnalat un henț al italianului și golul este anulat. La faza următoare, Paraschiv scapă singur cu Târnovanu, îl driblează, trage și Crețu salvează golul din alunecare.  Sibiul deschide scorul în minutul 13, când Neguț pasează decisiv pentru Balaure, care, singur în careu, reușește să înscrie.

FCSB a egalat la o fază care nu anunța nimic, Compagno a tras pe lângă poartă din careu, dar portarul Căbuz a ridicat piciorul și l-a lovit pe italian, iar centralul Flueran a dictat penalty.  Compagno a tras impecabil și a făcut 1-1.  După golul încasat, Sibiul s-a domolit elanul ofensiv. Pe final de repriză, FCSB are o ocazie mare, iar Oct. Popescu irosește o șansă imensă.

Repriza a doua a început cu golul oaspeților. Crețu a centrat impecabil către Compagno, care a înscris cu capul de lângă un Găman spectator. Condusă pe tabelă, Sibiul a revenit în atac și a avut două șanse mari.

În minutul 60, însă,  FCSB n-a mai scăpat, după ce Neguț i-a luat fața lui Dawa și a fost faultat. Penalty și eliminare pentru stoperul FCSB-ului. Paraschiv a tras modest, a fost ghicit de Târnovanu, dar l-a învins din a doua încercare.

În superioritate, însă, FC Hermannstadt nu a reușit să preseze, în timp ce FCSB a ținut bine mingea departe de careu.  În prelungiri, Sibiul putea câștiga, dar G. Iancu a avut ghinion și a tras în transversală din unghi.

Descoperă cea mai bună ofertă de pariuri la Superbet!

S-a terminat 2-2 un rezultat corect după aspectul jocului de pe Municipal și Sibiul adună cinci meciuri fără înfrângere. Echipa lui Măldărășanu urcă pe locul 5, cu 13 puncte din 9 meciuri și duminică va juca la Ploiești, un duel în zona play-off-ului.

Căbuz – Butean, Găman, I. Stoica (cpt.), Medina – Dr. Iancu (Bucuroiu 75), Mino, Alhassan (Biceanu 83),  Balaure (G. Iancu 65) – D. Paraschiv, Neguț (Petrescu 75).