csc 1599 șelimbăr, de neoprit în liga 2. a câștigat și derbyul cu csa steaua

CSC 1599 Șelimbăr s-a impus marți, la Cisnădie, 3-2 în disputa cu CSA Steaua și rămâne lider cu punctaj maxim în Liga 2, după cinci etape.

În prezența unui public numeros venit pe Stadionul Măgura din Cisnădie, ”călăreții roșii” au reușit un meci excelent în etapa a cincea a Ligii 2, contra unei rivale în lupta pentru play-off.

CSA Steaua putea primi un penalty în minutul 7, când șutul lui Chipirliu îl lovește în brațul stâng pe Natea, după care mingea ricoșează la portar. Până la urmă, oaspeții primesc penalty la o fază mai puțin clară, în minutul 17,  la un duel între Chipirliu și Mitrea, la care atacantul CSA Steaua cade în careu. Bogdan Chipirliu bate penalty-ul pe centrul porții și înscrie. Acesta a fost primul gol primit de echipa lui Claudiu Niculescu în acest sezon de Liga 2.

Șelimbărul are reacție imediată și egalează în minutul 20, după o acțiune superbă. Schieb pătrunde în viteză pe stânga, pune mingea în centrul careului, înapoi, iar Raul Rotund, nemarcat, șutează puternic cu dreptul de la 12 metri central și înscrie.

Primul gol pentru Monea la Șelimbăr

Echipa lui Niculescu începe în forță partea secundă și în minutul 48, Schieb centrează în fața porții, Walace respinge din fața unui adversar, în centru, direct la Ionuț Năstăsie, care șutează 10 metri și înscrie. Cu avantaj pe tabelă la Cisnădie, Șelimbărul joacă din ce în ce mai bine. Claudiu Niculescu este și el inspirat și îl introduce pe Monea, care marchează în minutul 63, singur din 8 metri, după o pasă de la Hernandez. A fost primul gol pentru George Monea de când joacă pentru șelimbăreni!

Steaua are o ocazie mare în minutul 69, după o fază pornită dintr-un ofsaid evident, la care Lumbu salvează de pe linie șutul lui Sierra. Venit în urmă cu trei săptămâni la echipă, Berisha debutează la Șelimbăr, fiind introdus pe teren în minutul 71. CSA Steaua presează și reduce din handicap în minutul 74, după un corner, la care Vîrtej sare mai bine decât doi apărători ai gazdelor și marchează. Mitrea este aproape de un gol spectaculos, când centrează periculos din flancul stâng și mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Alex Roșca, fabulos în prelungiri

Echipa lui Claudiu Niculescu s-a apărat excelent, a ținut cu dinții de rezultat. În ultimul minut de prelungiri, portarul Roșca este fabulos și salvează magistral în două situații foarte grele, la reluarea cu capul a lui Sierra și la șutul din apropiere al lui Drăghici. Apoi, arbitrul a fluierat finalul exact când Berisha scăpase singur spre poarta oaspeților!

CSC 1599 Șelimbăr câștigă astfel meritat cu 3-2 și își consolidează fotoliul de lider în Liga 2, având punctaj maxim după cinci meciuri.

CSC Șelimbăr: Al. Roșca – Palmeș, Natea, Lumbu, Mitrea – Panos, T. Călin – Schieb (Monea 59), I. Năstăsie (Mouasso 80), Rotund (Vînău 71) – Hernando (Berisha 71). Antrenor: Claudiu Niculescu