măgura, învinsă de dunărea brăila la turneul de la tg. jiu

În primul joc de verificare susținut la Memorialul ”Mircea Pașek” de la Tg. Jiu, Măgura Cisnădie a pierdut joi seara, 30-35 (10-17) cu Dunărea Brăila.

Echipa feminină de handbal Măgura Cisnădie participă în aceste zile la un puternic turneu de handbal feminin, în Sala Sporturilor din Tg. Jiu.

Joi seara, în primul meci de la Tg. Jiu, echipa lui Alexandru Weber a pierdut, 30-35 (10-17) cu Dunărea Brăila, una din forțele campionatului, echipă care va juca în Cupa EHF. În prima repriză, Dunărea a condus și cu 16-7 în minutul 25. În partea secundă, Măgura a echilibrat jocul și s-a apropiat la doar două goluri în minutul 49. Dunărea a forțat  pe final și s-a impus cu 35-30.

Pentru Cisnădie au marcat: Panici 6, Kepic 5, Neagu 4, Galinska 3, Vasileuskaya 3, Tomescu 3, Tătar 2, Roșu 2, Moldoveanu 1, Jlezi 1.

Vineri seara, Măgura va juca contra echipei gazdă, CSM Tg. Jiu. Sibiencele vor încheia turneul sâmbătă, când au programat cel mai accesibil joc de la turneu, cu nou promovata Știința.