Copșa Mică și Voința Sibiu au retrogradat din Liga 4 - ACS Mediaș a terminat campionatul cu punctaj maxim

ASC Mediaș 2022 a terminat campionatul cu punctaj maxim, iar CS Orășenesc Copșa Mică și ACS LSS Voința au retrogradat sportiv la finalul Ligii 4 Sibiu.

Sâmbătă s-a disputat ultima etapă din Liga 4 Sibiu, care a stabilit și ultima necunoscută, cea de-a doua echipă retrogradată. Ultima clasată, CS Orășenesc Copșa Mică este demult retrogradată, iar Voința Sibiu nu a reușit nici ea menținerea.

Voința a depins doar de ea sâmbătă și avea nevoie de un succes, care să îi asigure locul în Liga 4, însă echipa lui Marian Mărgărit a avut o misiune imposibilă, contra ocupantei locului 3, FC Avrig. După ce câștigase miercuri cupa, FC Avrig a terminat cu capul sus și campionatul, câștigând cu 8-2 contra Voinței Sibiu, un rezultat care a adus fericire la Tălmaciu și Agnita.

FC Tălmaciu (Sursă foto: Asociația Fotbal Club Tălmaciu) a profitat, a câștigat jocul din ultima rundă, 3-1 acasă cu Arsenal Sibiu și a reușit astfel să se mențină. Emoții a avut și Agnita, care a pierdut la Miercurea-Sibiului, 1-4 și a așteptat cu rezultatele Voinței și Tălmaciului. Agnita s-a menținut însă în Liga 4, pentru că a Voința nu a câștigat cu Avrigul.

Voința Sibiu este acum nevoită să aștepte eliberarea unui loc la Liga 4 și poate continua dacă ACS Mediaș promovează sau una din echipele care au promovat din Liga 5 nu se înscriu.

Campioana ACS Mediaș a terminat cu o victorie la scor, 16-1 cu Leii Șura Mică și a încheiat Liga 4 cu punctaj maxim, o performanță importantă pentru echipa lui Dumitru Solomon. Medieșeanul Cristian Pajco a fost golgheterul Ligii 4. Prin ce a arătat în acest sezon, Mediaș este clar favorită la promovarea în Liga 3 la barajul cu CS Gheorgheni.