inter sibiu a egalat pe final la avrig - mediașul va sărbători etapa viitoare titlul județean

FC Avrig și Inter Sibiu au remizat sâmbătă, scor 1-1, în derbyul etapei 23 din Liga 4 Sibiu.

Avrig a avut ocaziile mai mari din prima repriză, când a punctat o singură dată, prin I. Simion.  Gazdele au mai avut o bară, dar și alte ocazii uriașe. După pauză, Inter a presat, antrenorul Daniel Tătar a intrat și el pe teren, dar oaspeții și-au creat puține ocazii. În minutul 89, însă, sibienii au primit un penalty la o intervenție în careu asupra lui Oprișor și Greavu a egalat. S-a terminat 1-1 și Inter, după acest egal chinuit, este tot mai aproape de locul 2.   Cele două echipe se vor reîntâlni și în finala cupei, faza județeană, pe 7 iunie, AJF Sibiu urmând să anunțe locația.

Liderul ACS Mediaș s-a impus cu 6-0 în deplasare, cu Voința Sibiu. Pentru medieșeni au marcat Raul, Cirstean, Țala, S. Bîrsan, Avram și Pajco. Echipa lui Dumitru Solomon are opt puncte avans față de a doua clasată, Inter, cu trei etape înainte de final. Mediașul mai are nevoie de un singur punct în ultimele trei runde pentru a își asigura matematic locul 1. Cu siguranță, liderul va sărbători titlul județean în etapa viitoare, când joacă pe terenul ”Gaz Metan 2”, cu ACS Bradu.