video foto fc hermannstadt a tras cortina peste acest sezon cu o înfrângere - u cluj a învins din nou sibiul

FC Hermannstadt a tras cortina peste acest sezon cu un eșec pe noua arenă din Sibiu, 1-2 cu U Cluj, în ultima etapă din play-out-ul Superligii. Sibiul a mai coborât un loc în clasament și termină sezonul pe locul 11.

La fel ca jocul din sferturile cupei, Sibiul a deschis scorul, dar U Cluj a întors rezultatul în partea secundă. A fost a patra înfrângere din tot atâtea jocuri directe în acest sezon pentru trupa lui Măldărășanu, în duelurile cu ”șepcile roșii”.

Verifică aici cotele Superbet pentru meciurile din SuperLiga!

Sibiul a început mai bine și în minutul 23, Raul Opruț deschide scorul cu un șut superb, din prima, la vinclu, după un corner executat de Balaure. Butean a avut și el o șansă bună, atras năpraznic din careu, dar portarul Gorea a intervenit. Pe final de repriză, Nistor a tras periculos din lovitură liberă, dar Muțiu a scos de sub bară

Atmosfera a fost una incendiară în tribune, la propriu și la figurat. După pauză, din tribună au sărit câteva role de hârtie, iar Ovidiu Bic, mijlocașul celor de la ‘U’ Cluj, a fost atins de una și s-a prăbușit pe teren. Centralul Chivulete a oprit jocul și s-a dus țintă la jucătorul clujean, care, după câteva momente s-a ridicat de la pământ, iar meciul a continuat.

Limaj a ratat o ocazie uriașă în minutul 51, găsit singur în careu după pasa lui Paraschiv, dar neamțul a tras slab, în portar. Clujenii egalează în minutul 57, după o degajare lungă a portarului, care a depășit apărarea sibiană, Bic a fost mai rapid decât Antoche și a înscris.

Descoperă cea mai bună ofertă de pariuri la Superbet!

De la 1-1, jocul s-a stins, ambele echipe lăsând impresia că sunt mulțumite de rezultat. Sibiul nu a reușit să preseze și a încercat să dea lovitura pe contre. Clujul a fost periculoasă în minutul 84 la reluarea din careu a lui Tescan, dar Muțiu a fost pe minge. Spre final, Petrescu se grăbește și trage din colțul careului mare, în loc să paseze la un coleg.  Clujul are o nouă ocazie, Nistor șutează din 12 metri și Muțiu salvează.

La ultima fază din prelungiri, centralul Chivulete dictează penalty  la o fază neclară, o intervenție a lui Biceanu asupra lui Filip, care se pregătea să șuteze, iar clujeanul a căzut ca secerat. Partida de la Sibiu nu a beneficiat de VAR, deoarece cele 3 mașini cu echipamentul necesar au fost repartizate la partidele cu miză de vineri. Dan Nistor șutează bine din penalty și Clujul învinge a patra oară Sibiul în acest sezon. De această dată, dintr-un penalty inventat pe final de meci.

Hermannstadt: Muțiu – Butean, Antoche, I. Stoica, Opruț – Balaure (Bărbuț 46), Biceanu, Limaj (Babic 70), Oroian (C. Popescu 59) – G.Iancu (Alhassan 59), D. Paraschiv (Petrescu 82). Antrenor: Marius Măldărășanu