video csu sibiu pierde dramatic pe final, 74-79 cu rapid - feroviarii conduc cu 2-1 la general

CSU Sibiu a pierdut joi seara meciul al treilea din finala mică a Ligii Naționale de baschet masculin, 74-79 cu Rapid București.

Primul sfert din Sala Transilvania a fost foarte echilibrat, Rapid reușind pe ultimele secunde să termine în avantaj, scor  19-18. Echilibrul a continuat și în sfertul al doilea, oaspeții au fost mai eficienți pe finalul lui, astfel că la pauza mare aveau avans de 7 puncte, scor 41-33.

La pauza mare, luminile din Sala Transilvania s-au stins și Cosmin Cruțiu, liderul trupei Electric Band din Sibiu a intonat noul imn al echipei. Echipat cu un tricou galben al căpitanului Mirel Dragoste, Cosmin Cruțiu a cântat în premieră ”Hai Sibiu! Hai CSU”.

Impulsionată de fani, CSU a revenit rapid în sfertul al treilea și a egalat, 45-45 în minutul 24.  Sibiul și-a adjudecat al treilea sfert cu 21-16 și cu 10 minute înainte de final, Rapid avea avans de două puncte, 57-55.

Sibiul a întors scorul în minutul 34, 63-61, iar în  minutul 36 avea 68-64, dar finalul avea să fie dramatic. Cu Kariniauskas de neoprit, Rapid a revenit la conducere, 71-70 cu două minute înainte de final. Cu 23 de secunde înainte de final, Rapidul conducea cu 76-74, Sibiul a cerut time-out și a avut atacul de egalare. Nu l-a finalizat însă, Pratt a aruncat defectuos de 3 puncte și oaspeții au recuperat mingea. În final, Rapid s-a impus cu 79-74 și conduce cu 2-1 la general, fiind acum favorită la câștigarea medaliilor de bronz. Gaston Whelan s-a remarcat cu 16 puncte pentru sibieni, iar Barro a avut 13.

Meciul al patrulea al seriei va avea loc sâmbătă, 20 martie, de la ora 19:30 și poate fi urmărit în exclusivitate pe FRB TV.