video foto sibiul câștigă italienește la ploiești - fc hermannstadt învinge prin golul lui paraschiv

FC Hermannstadt s-a impus sâmbătă, pe terenul liderului din play-out, Petrolul Ploiești, scor 1-0, în penultima etapă din Superligă.

Petrolul și Hermannstadt nu au aplicat pentru a obține licența de cupe europene, astfel că disputa de la Ploiești a fost fără miză mare. Ambele echipe erau deja sigure de menținerea în Liga 1 și au început jocul prudent.

Verifică aici cotele Superbet pentru meciurile din SuperLiga!

Golgheterul Daniel Paraschiv irosește cea mai mare ocazie a primei reprize, în minutul 26, când, după o centrare din flancul drept de la Butean, reia cu capul din 6 metri, dar mingea șterge bara.

Petrolul a început mai bine partea secundă, iar Letica a avut de furcă la ocaziile lui Irobisso și Papp. În minutul 59, Oroian scapă pe contraatac, intră în careu, trage pe lângă poartă, iar Seniko Doua de la Petrolul, venit din spate, îl lovește din cădere! Arbitrul Coza dictează penalty, iar D. Paraschiv transformă cu siguranță, reușind al 14-lea gol stagional.

Descoperă cea mai bună ofertă de pariuri la Superbet!

După marcarea golului, Sibiul s-a apărat exact, cu calm, iar prahovenii nu au mai avut ocazii. Spre final, Papp a avut o situație favorabilă, singur în 14 metri, dar a șutat foarte slab, în brațele lui Letica.

Astfel, Sibiu se impune la Ploiești și își consolidează locul 10 în clasament, ba chiar se apropie la trei puncte de primul loc din play-out, ocupat de Petrolul. Trupa lui Marius Măldărășanu a fost excelentă în deplasare în acest sezon, din 20 de jocuri reușind 8 victorii și 6 remize.

FC Hermannstadt va încheia sezonul pe noua arenă din Sibiu, cu U Cluj.

Hermannstadt: Letica – Buteanu, Bejan, I. Stoica, Opruț – Balaure (Petrescu 84), Biceanu (Antoche 76), Mino, Oroian (Dr. Iancu 76) – G. Iancu (Limaj 69), D. Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu