video foto: acs mediaș câștigă clar derbyul cu inter sibiu - echipa lui solomon este ca și calificată la baraj

În fața a 3000 de spectatori, ACS Mediaș a câștigat sâmbătă derbyul Ligii a 4-a, de pe Stadionul Obor, 3-1 cu Inter Sibiu și este ca și calificată la barajul de promovare în Liga 3, cu CS Gheorgheni-VSK Gheorgheni.

Prima repriză a fost una echilibrată, în care miza și-a spus cuvântul. Oaspeții au avut o bară în minutul 40, care a prevestit ce avea să urmeze în partea secundă. Trupa lui Dumitru Solomon a început tare repriza secundă și în decurs de doar cinci minute, a avut trei ocazii mari.

În doar șase minute, Mediașul a rezolvat soarta titlului județean. Sebastian Bîrsan a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 57, iar misiunea gazdelor devenea dificilă. Apoi, golgheterul Ligii 4, Pajco avea să puncteze în minutul 60.  Gabriel Țala a făcut 3-0 pentru ACS Mediaș în minunutul 63 și soarta titlului județean era încheiată! Spre final, Inter Sibiu a reușit doar să marcheze golul de onoare.

YouTube video

ACS Mediaș a câștigat clar pe Obor, 3- 1 cu Inter Sibiu și s-a desprins decisiv în fruntea Ligii 4, având șase puncte avans, dar și avantajul meciurilor directe.

Echipa pregătită de Dumitru Solomon și Doru Dudiță este acum sigură de prezența la barajul de promovare, unde va înfrunta campioana din Harghita, Gheorgheni, în dublă manșă. Meciurile se vor disputa în sistem eliminatoriu, în data de 17 iunie 2023, ora 18:00, turul la Gheorgheni, respectiv 24 iunie 2023, ora 17:30, returul, la Mediaș.

În schimb, la Inter Sibiu este dezamăgire, echipa urmând să joace și sezonul viitor tot la județ.

Sursă foto: Suporteri ACS Mediaș