sibiul pierde clar primul joc al semifinalei - oradea s-a impus cu 94-61

În primul joc al semifinalei Ligii Naționale de baschet, CSM Oradea a învins clar pe CSU Sibiu, scor 94-61 și bihorenii conduc cu 1-0 la general.

Fără Blumbergs și Uță, care nu au putut face deplasarea, fiind accidentați, Sibiul nu a avut șanse să facă față Oradei, principala favorită la titlu.

CSM Oradea a câștigat detașat primele două sferturi, cu 24-10 și 24-12, astfel că la pauza mare conducea cu 48-22 și rezolvase soarta jocului. Sfertul al treilea a fost unul echilibrat, pe care bihorenii și l-au adjudecat cu 25-24. Sibiul a început mai bine sfertul al patrulea, când a reușit șase puncte consecutive, însă gazdele au revenit imediat și au refăcut diferența pe tabelă. CSM a câștigat cu 21-15 și ultimul sfert, altfel că, la final, tabela a arătat 94-61. Pentru CSU au punctat: Manchon 15, Marinelli 10, Barro 10, Gaston 9, Prat 6, Ionescu 6, Banciu 3, Gavriloaia 2.

Duminică, 30 aprilie, de la ora 20, tot în Sala Antonio Alexe din Oradea are loc al doilea meci al semifinalei.

Iată care este programul seriei dintre CSM Oradea și BC CSU Sibiu.

• Meciul 1 – CSM Oradea – CSU Sibiu 94-61
  • Meciul 2 – duminică, 30 aprilie, ora 20:00, Digi Sport 2, Prima Sport 2, FRB TV (Oradea Arena)
  • Meciul 3 – joi, 4 mai, ora 19:00, Digi Sport, Prima Sport, FRB TV (Sala Transilvania, Sibiu)
  • Meciul 4 (dacă va fi nevoie) – sâmbătă, 6 mai, ora 17:55, Digi Sport, Prima Sport, FRB TV (Sala Transilvania, Sibiu)
  • Meciul 5 (dacă va fi nevoie) – marți, 9 mai, ora 19:00, Digi Sport, Prima Sport, FRB TV (Oradea Arena)