video foto fc hermannstadt câștigă și cu argeșul - sibiul scapă de emoții pe final de sezon

FC Hermannstadt a reușit a treia victorie consecutivă în Superligă, 2-1 (2-0) cu FC Argeș și în mare măsură și-a asigurat menținerea în primul eșalon.

Seria pozitivă a Sibiului în campionat, ajunsă a șapte meciuri fără eșec a urcat trupa lui Măldărășanu pe locul 8, tot mai departe de zona retrogradării. În etapa 5 din play-out, trupa de pe malul Cibinului a învins pe FC Argeș și respiră tot mai ușurată.

Verifică aici cotele Superbet pentru meciurile din SuperLiga!

Sibienii au deschis scorul în minutul 11, când Limaj a preluat în careul piteștenilor, a pivotat cu un adversar în spate și a plasat mingea perfect, lângă bara din dreapta. Argeșul a fost periculoasă la centrarea lui Tofan, trimisă periculos pe poartă, dar Letica a respins în corner. FC Hermannstadt a continuat să domine jocul. În minutul 38, Daniel Paraschiv a finalizat cu siguranță, din 6 metri, o centrare perfectă venită din partea dreaptă, de la Balaure. Astfel, la pauză, echipa lui Măldărășanu avea 2-0, iar argeșenii nu contaseră în atac.

Din nimic, însă, FC Argeș a revenit în joc! În minutul 61, Koubemba a înscris cu un șut cu șpițul, din 14 metri, fără speranțe pentru Letica! Piteștiul nu a putut însă să pună presiune la poarta sibiană. Încurajată de 7500 de fani, echipa lui Măldărășanu a jucat eficient, s-a apărat bine și a pus probleme în atac. La final, Cibinul a fost peste Argeș, scor 2-1.

Descoperă cea mai bună ofertă de pariuri la Superbet!

Cu această victorie, Hermannstadt este aproape sigură de menținerea în Liga 1. Echipa lui Măldărășanu are opt puncte avans față de primul loc de baraj, cu patru etape înainte de finalul în play-out. Ocupantele locurilor de baraj, Chindia și UTA se întâlnesc mâine, iar o eventuală remiză ar ușura mult calculele sibienilor pe final de sezon.

FC Hermannstadt: Letica – Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț (Medina 77) – Mino, Alhassan (Biceanu 66) – Balaure (Bărbuț 66), Limaj (Saeed 90), C.Popescu (Oroian 77) – Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu