cisnădie pierde clar la zalău - echipa lui weber rămâne pe locul 10

Măgura Cisnădie a pierdut joi seară, al doilea joc consecutiv în prima ligă de handbal feminin, 20-25  la Zalău.

Cisnădia a început mai bine și avea 2-0 după 4 minute, însă a fost doar un foc de paie și Zalăul a revenit imediat în avantaj. Trupa lui Tadici s-a distanțat la 7-3 în minutul 13 și 10-6 în minutul 18. Pe final de repriză, Măgura a înscris trei goluri consecutive, astfel că la pauză, Zalăul avea 13-12.

Sălăjencele au controlat mult mai clar partea secundă și s-au desprins din nou la patru goluri, 18-14 în minutul 41, iar Weber a luat time-out. Fără folos, pentru că sibiencele au acumulat 12 minute fără gol marcat, Zalăul a continuat să își mărească avantajul și s-a dus la 20-14.  Cu cinci minute înainte de final, gazdele aveau 23-17 și soarta punctelor era decisă. De la sibience, doar portarul Măzăreanu și Gariaeva au avut o prestație bună.

Astfel, echipa lui Tadici câștigă după 11 etape de secetă, scor 25-20 și urcă pe loc de baraj. După 21 de etape, Măgura rămâne pe locul 9 în clasament, cu 22 de puncte, fără a avea griji pe acest final de sezon.

Pentru echipa lui Alex Weber urmează duminică, 23 aprilie, de la ora 18.00,  jocul de pe teren propriu, cu SCM Rm. Vâlcea, ocupanta locului 6.

Măgura: Măzăreanu, Pașca – Gariaeva 7, Iskit Caliskan 5, M.Neagu 3,  Tătar 2, Gjorgjijevska 2, Roșu 1, Vălean, Bardac, Tomescu. Antrenor: Alexandru Weber