CSU Sibiu a pierdut vineri, la Voluntari, scor 70-94 (40-50), în al doilea meci din sferturile de finală ale Ligii Naționale de baschet masculin. După două jocuri, scorul general este egal, 1-1. Următoarele două jocuri sunt programate în Sala Transilvania, acolo unde fanii pot împinge echipa lui Rinkevicius spre semifinale!

Ilfovenii au început mult mai bine și au câștigat primul sfert, scor 29-21. Voluntari s-a desprins la 15 puncte în sfertul doi, iar la pauza mare avea 50-40.  Gazdele au controlat și sfertul al treilea, după care conduceau cu 72-55. CSO Voluntari a reușit într-un final să se impună cu 94 – 70 și s-a revanșat pentru eșecul din primul meci al seriei. Sibienii nu au câștigat niciun sfert în al doilea joc: 29-21, 21-19, 22-15, 22-15.

Echipa lui Tomas Rinkevicius și-a atins însă scopul și a câștigat în deplasare unul din cele două jocuri. Acum, Sibiul va juca în Sala Transilvania cu accederea în semifinale pe masă, iar fanii pot duce echipa spre o mare performanță.

Jocurile 3 și 4 dintre CSU și Voluntari sunt programate în Sala Transilvania din Sibiu, pe 18 și 20 aprilie. Dacă scorul se va menține egal, meciul decisiv se va disputa pe 23 aprilie, la Voluntari.

CSU Sibiu: Blumbergs 19, Uță 18, Whelan 10, Dragoste 6, Manchon 6, Barro 4, Pratt 4, Ionescu 3, Gavriloaia, Marinelli.

csu pierde al doilea joc cu voluntari - urmează două meciuri la sibiu cu calificarea în semifinale pe masă