video foto fc hermannstadt o întoarce ca la ploiești - sibiul câștigă cu chindia și respiră mai ușurat

Condusă la pauză, FC Hermannstadt a întors-o ca la Ploiești și a câștigat duminică în deplasare, 2-1 cu Chindia Târgoviște, în meci contând pentru etapa 3 din play-out-ul Superligii. După succesul cu Chindia, echipa lui Marius Măldărășanu a urcat deasupra locurilor de baraj, de care o despart acum 2 puncte și a făcut un pas mare spre salvarea de la retrogradare!

Verifică aici cotele Superbet pentru meciurile din SuperLiga!

După un sfert de oră,  Chindia a deschis scorul, când Biceanu pierde o minge la mijlocul terenului, D. Popa e lansat spre poarta sibiană. Scăpat singur cu portarul, Popa l-a driblat pe Letica și dintr-un unghi foarte dificil, a reușit să trimită mingea în plasă, mingea fiind deviată nefericit de portarul sibian. Apoi, în minutul 21, aflat în ofsaid mare, Popadiuc îi pasează lui Daniel Popa, care șutează de la 22 de metri, iar Letica scapă balonul în plasă, însă asistentul a ridicat fanionul și reușita nu a fost validată. Sibiul este periculoasă în minutul 27, după o centrare a lui Iancu din lovitură liberă, dar Antoche nu ajunge de puțin la minge. Paraschiv are și el o șansă bună în minutul 34, trage plasat din 16 metri, dar pe lângă.

Descoperă cea mai bună ofertă de pariuri la Superbet!

FC Hermannstadt presează mai mult în partea secundă și în minutul 60, Paraschiv scapă singur cu portarul, dar este ajuns din urmă și deposedat în ultimă instanță de Orozco! Ocazie imensă pentru golgheterul echipei sibiene.  În minutul 68, Stoica a bâlbâit o minge în preajma careului propriu, dâmbovițenii au recuperat și D. Popa a șutat puternic, dar Letica a salvat. Apoi, Stoica a respins în ultim moment prin alunecare șutul lui Popa. Letica are parada etapei la reluarea lui Neguț, preluare în opt metri și șut violent, scos extraordinar de portarul Sibiului.

În minutul 78, Butean centrează, Baba Alhassan deviază spre poartă, Căbuz scoate din spatele liniei porții, dar asistentul nu vede. Baba protestează, ia galben, după care VAR intervine și acordă golul! De menţionat este că, Superliga nu beneficiază de Goal-line technology, astfel că arbitrul nu a putut da un verdict.

Imediat, Orozco faultează tare, dar nu primește al doilea galben. Sibiul e mai periculoasă pe final, dar nu are luciditate în fața porții. Iancu este schimbat în minutul 90, dar se înjură cu fanii și primește roșu pe bancă, fapt care îi va aduce minim două etape de suspendare.

Intră în SuperSocial, singura rețea socială dedicată pariorilor din România, și găsește-ți inspirația!

Golul meritat vine în al doilea minut de prelungiri, după ce Butean centrează de pe dreapta și internaționalul Opruț pune latul din voleu, iar mingea se duce în plasa laterală. A fost primul gol al lui Raul Opruț din acest sezon, dar a venit, cu siguranță, în cel mai bun moment posibil.

După două egaluri, FC Hermannstadt obține primul succes în play-out și urcă deasupra locurilor de baraj, însă nu este scăpată de emoții.

FC Hermannstadt: Letica – Butean, Antoche, I. Stoica, Opruț – Balaure (Bărbuț 62), Biceanu (Alhassan 62), M. Sota, C. Popescu (Oroian 83) – G. Iancu (Babic 90), D. Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu