video foto fc hermannstadt părăsește cupa - băieții lui măldărășanu au condus la pauză, dar u cluj a întors rezultatul

FC Hermannstadt a fost eliminată în sferturile de finală ale cupei, după ce a pierdut miercuri seară, pe noua arenă din Sibiu, 1-2 (1-0) cu U Cluj.

Sibiul are un complex în fața ”șepcilor roșii”, în fața cărora a pierdut toate cele trei jocuri din acest sezon, două în sezonul regular și una în sferturile cupei. Mai urmează însă o confruntare Hermannstadt – U Cluj în play-out, chiar în ultima etapă, spre finalul lunii mai.

În fața a circa 3000 de fani prezenți pe Municipalul din Sibiu, cele două echipe au început prudent, jocul fiind unul disputat între cele două careuri. După un sfert de oră, Hermannstadt a fost periculoasă când Ene a reluat cu capul după un corner, dar portarul a reținut de lângă bară.  Sibiul a punctat în minutul 40, când Opruț a centrat perfect din flancul stâng și Baba Alhassan, singur la 6 metri a înscris cu o lovitură de cap. A fost primul gol al lui Alhassan după șapte luni. Astfel, la pauză, echipa lui Marius Măldărășanu conducea cu 1-0 și se vedeau semifinalele cupei.

La pauză, la oaspeți intră titularii Chipciu, Filip și Bic și raportul de forțe se schimbă. Hermannstadt a început mai bine repriza a doua și a fost aproape de un nou gol, când, la reluarea lui Opruț, Ailiev a respins în portarul Ispas și ardelenii au fost la un pas de autogol.

Clujenii egalează în minutul 51, după o acțiune personală a lui Chipciu, care a șutat bine de la 20 de metri, mingea a fost ușor deviată de Ene și s-a dus la colțul lung, fără șanse pentru Muțiu. ”U” are o șansă bună în minutul 56, când Tescan, singur în 8 metri trage slab și Muțiu scoate în corner. Apoi, Biceanu trage puțin pe lângă poartă în minutul 73. Oaspeții au dat lovitura în minutul 75, după o eroare a lui Stoica, deposedat în flancul stâng, Oancea centrează pe joc și Thiam înscrie cu un șut puternic din careu.  În minutul 78, Martic intră foarte dur cu talpa pe tibia lui Oroian și primește doar cu cartonaș galben, deși faza a fost clar de roșu, însă VAR nu a intervenit. Oroian a avut șansă să scape fără o accidentare.

Spre final, pe o contră rapidă, Butean a scăpat pe stânga și a șutat bine, pe jos, dar Iliev a blocat extraordinar. A fost ultima șansă de egalare pentru sibieni, care  pierd cu 1-2 și se văd eliminați în sferturi. U Cluj merge în semifinale, unde va întâlni pe UTA. În schimb, băieții lui Măldărășanu rămân doar cu marile griji ale retrogradării, ocupând acum un loc care i-ar duce la baraj.

Hermannstadt: Muțiu – Butean, Ene, I. Stoica, Opruț – Petrescu (Bărbuț 58), Mino Sota, Biceanu (Iancu 73), Oroian (Limaj 87) – Alhassan (D. Iancu 87), Babic (Paraschiv 58). Antrenor: Marius Măldărășanu

video foto fc hermannstadt părăsește cupa - băieții lui măldărășanu au condus la pauză, dar u cluj a întors rezultatul video foto fc hermannstadt părăsește cupa - băieții lui măldărășanu au condus la pauză, dar u cluj a întors rezultatul video foto fc hermannstadt părăsește cupa - băieții lui măldărășanu au condus la pauză, dar u cluj a întors rezultatul video foto fc hermannstadt părăsește cupa - băieții lui măldărășanu au condus la pauză, dar u cluj a întors rezultatul