raul opruț, integralist în victoria româniei, 2-1 cu belarus - fundașul lui fc hermannstadt a făcut o singură greșeală
Cu Raul Opruț integralist, România a învins Belarus cu 2-1 și a obținut maximum de puncte după primele două meciuri din preliminariile pentru Euro 2024.
Fundașul stânga de la FC Hermannstadt a fost la primul joc oficial pentru echipa națională de seniori, după ce mai evoluase în două amicale.
România a condus cu 2-0 la pauză, după reușitele lui Stanciu (minutul 17) și Burcă (minutul 19). Belarus a redus din diferență în minutul 86, prin Morozov, la o fază la care Opruț nu a ieșit la ofsaid.  S-a terminat 2-1 și deși a gâfâit pe final, România a legat două victorii și este pe locul 2 în grupă, la egalitate cu liderul Elveția. Primele două clasate din grupă se califică la Euro 2024.