video foto – meciul inaugural de pe municipal - victorie răsunătoare pentru fc hermannstadt într-o seară memorabilă - detalii în articol
  • FC Hermannstadt debutează pe stadionul Municipal cu Farul Constanța de la 19:00.
  • Este prima partidă oficială după modernizarea arenei cu peste 12.000 de locuri.
  • Înainte de meci, de la 18.30, are loc un spectacol cu lasere.
  • Accesul pe arenă este permis de la ora 17.00.
  • Ora de Sibiu transmite în timp real în format text, video, foto.

Noua arenă a Sibiului primește ”botezul”, sâmbătă 10 decembrie, de la ora 19.00. FC Hermannstadt și Farul, dispută primul meci oficial după modernizarea stadionului Municipal.

Spectatorii au permis accesul pe arenă de la ora 17.00 și trebuie să respecte regulile stabilite de organizatori (DETALII AICI).

Nu este obligatoriu să printați biletele. Acestea se pot prezenta și în format electronic, pe smartphone!

De preferat este să lăsați mașinile acasă și să folosiți alte alternative pentru transport (DETALII AICI).
Toate biletele au fost epuizate, deci nu mai găsiți disponibile nici la casele de bilete de la stadion.

LIVE TEXT – VIDEO – FOTO

Ora 21.05 Fluier final după 10 minute de prelungiri. FC Hermannstadt inaugurează noul Stadion cu o victorie răsunătoare. 4-0 cu Farul Constanța.

Minutul 90+5 GOOOOOL Hermanstadt Sibiu. Petrișor Petrescu înscrie din Penalty

MINUTUL 76 – Issah de la Fc Hermannstadt este eliminat. A primit Cartonaș roșu în urma analizei video VAR

Minutul 71 GOOOL Valentin Buhăcianu, cel care l-a înlocuit pe golgheterul serii, Silviu Balaure. Atmosfera de sărbătoare. Oamenii au aprins telefoanele mobile. Sibiul la un pas de p victorie răsunătoare

Minutul 70 – Penalty pentru FC Hermannstadt.

Minutul 64 Mihai Popescu de la Farul Constanța a primit cartonaș ROȘU

Minutul 62 Schimbare – Silviu Balaure, autorul celor două goluri e schimbat cu Valentin Buhăcianu

ORA 18.23 Se face verificare VAR și golul lui Silviu Balaure este validat

Minutul 53 GOOOOOOOL Sibiu! Silviu Balaure înscrie golul doi pentru FC Hermnnstadt 2-0

Ora 20.10 Echipele au revenit pe teren și a început Repriza a doua.

Se încheie prima repriză. Scor 1-0 pentru FC Hermannstadt. PAUZĂ

Prima repriză a fost prelungită cu minim două minute.

Minutul 37Ocazie mare pentru Sibiu. Balaure șut pe lângă din 15 metri.

Ora 19.37 – Sibienii care nu au mai prins bilete se uita la meci de după gard. Sunt câteva sute în jurul stadionului la intrările pe und ese poate vedea ceva.

Update – Toată lumea scandează: Hai Sibiul!

Minutul 22 – Pentru prima data tot stadionul scandează la unison: “Haide Sibiu!”. Farul a echilibrat meciul după deschiderea scorului. Arena este arhiplină.

Ora 19.02 GOOOL FC HERMANNSTADT . Înscrie Silviu Balaure, nr. 96 în minutul 2

Ora 18.58 – Fanfara AFT a intonat Imnul Național Fanfara Academiei Forțelor Terestre (AFT) Sibiu a intonat Imnul Național înaintea de începerea partidei dintre FC Hermannstadt și Farul Constanța. Momentul a fost absolut superb!

Ora 18.43 – Joc de lumini pe „Municipal”

Municipalitatea a pregătit un moment special la meciul de inaugurare a stadionului. De la ora 18:40, a început jocul de lumini. „Un spectacol de lasere care va vorbi despre Sibiu și sport, cuvintele cheie ale unui proiect pe care l-am realizat cu sprijinul comunității și pentru comunitate”, spunea, în urmă cu câteva zile, Astrid Fodor, primarul Sibiului.

Ora 18.39 – Film de prezentare al Stadionului

Suporterii au putea vedea, înainte de meci, într-un video de prezentare, cum s-au derulat lucrările în ultimii ani la „bijuteria” Sibiului.

Ora 18.35 – Hai, Sibiu!

Pe stadion răsună imnul FC Hermannstadt.

Ora 18.24 – Astrid Fodor, prezentă la meciul inaugural

Astrid Fodor, primarul Sibiului, Mircea Crețu, prefectul județului Sibiu și Gabriel Tischer de la FDGR sunt prezenți la meciul inaugural dintre FC Hermannstadt și Farul Constanța. Fodor a fost observată purtând un fular cu FC Hermannstadt.

Ora 18.17 – Jucătorii FC Hermannstadt fac încălzirea

Jucătorii FC Hermannstadt au ieșit la încălzire pe teren. Au fost aplaudați de suporterii sibienii.

Ora 18.10 – „SIBIU” strigă oamenii din tribune

Suporterii sibienii sunt în extaz. După doi ani în care echipa favorită a jucat la Mediaș, FC Hermannstadt s-a întors acasă.

Ora 18:05 – Primii jucători, pe teren

Primii jucători au ieșit pe teren pentru încălzire.

Ora 17.50 – Suporterii vin la stadion – Peluza Nord Sibiu pregătește o coregrafie

Stadionul Municipal se umple de oameni. Atunci când ajung la locurile lor, suporterii sunt „așteptați” de un bilețel, pe care au fost notate instrucțiuni. Peluza Nord Sibiu a pregătit o coregrafie, iar toți cei prezenți vor fi parte din ea.

Ora 17.20 – Oamenii intră pe arenă. S-a aprins nocturna!

Primii spectatori au intrat pe stadion încă de la ora 17.00, atunci când porțile arenei au fost deschise.

S-a aprins și nocturna. Se fac probe pentru show-ul de lasere.

Va fi o seară magică!

Ora 15:35 – Primii fanii s-au strâns la stadion

Deși partida începe la ora 19.00, deja sunt sibieni care au venit în zona stadionului. Reamintim că de la 18.30 este un show cu lasere (Detalii AICI), așa că ar fi bine să veniți devreme la stadion. Ora de Sibiu va transmite în direct spectacolul și imagini de atmosferă.