video debut de vis pentru paraschiv la națională - atacantul lui fc hermanstadt a dat gol în meciul cu moldova

Naționala de fotbal a României s-a impus cu scorul de 5-0 în partida cu Moldova. Jucătorul lui FC Hermannstadt, Daniel Paraschiv, a marcat la debutul pentru echipa națională, în minutul 71, din penalty.

Paraschiv a intrat pe teren în minutul 70, în locul lui George Pușcaș, în tricoul cu numărul 19 pe spate. După un minut, el a fost lansat în careu, avea prim-planul și putea scăpa singur cu portarul. A fost faultat din spate și arbitrul turc a dictat penalty fără ezitare, scrie GSP.

Paraschiv a avut insistat și a executat tot el. A marcat fără emoții, șut plasat în colțul stâng al porții.

Atacantul de 23 de ani este golgeterul lui Hermannstadt, cu 8 goluri în 17 meciuri. Născut la Brașov, a mai trecut pe la CFR Cluj și FC Voluntari.

România (4-3-3): 12. Târnovanu – 4. Manea, 17. Rus, 15. Burcă (cpt.), 2. Opruț – 20. Olaru, 6. Băluță, 10. Cicâldău – 21. Moruțan, 9. Pușcaș, 7. Drăguș
Rezerve: 1. Moldovan, 16. Popa – 3. Vătăjelu, 5. Nedelcearu, 8. Ștefănescu, 11. Petrila, 13. Pantea, 14. M. Marin, 19. Paraschiv, 22. Drăgușin, 23. Cordea, 24. Sefer, 25. Păun, 26. Boloca
Absenți: R. Marin (învoit), I. Radu, Chiricheș, Fl. Tănase, Alibec, Bancu (toți accidentați)
Selecționer: Edward Iordănescu (44 de ani)