româncă medaliată cu aur la campionatul mondial de fitness
Credit: Federatia Romana de Culturism si Fitness

O româncă a câştigat medalia de aur la Campionatul Mondial de Fitness, competiţie ce se desfăşoară în Coreea de Sud. Alţi 2 români s-au clasat pe locul III şi au obţinut medalia de bronz la categoria „Fit Pairs” din cadrul aceleiaşi competiţii.

”România devine campioană mondială la Campionatul Mondial de Fitness din Coreea de Sud!” transmite Federaţia Română de Culturism şi fitness, citată de ziare.com

Performanța îi aparține sportivei Maria Sava care s-a clasat pe locul 1 și a obținut medialia de aur, cucerind astfel titlul de campioană mondială la categoria Women’s Bikini Up to 160 cm.

Bravo, Maria! Suntem mândri de tine și de performanța ta”, a fost anunțul Federației Române de Culturism și Fitness, pe pagina de Facebook.

Alţi 2 români, Narcisa Martin şi Lucian Popa s-au clasat pe locul III, obţinând medalia de bronz la proba pe perechi.