derby în liga a patra - acs mediaș învinge pe inter sibiu și e liderul la zi al clasamentului
FOTO arhivă / Csiszer Lorand / ACS Mediaș

Meciul așteptat cu nerăbdare de suporterii echipei care se dorește a fi continuitoarea Gazului Metan și totodată de cei ai Inter-ului Sibiu, s-a încheiat cu victoria la limită, 2-1 pentru ACS Mediaș.

Disputat pe stadionul Sparta, derbiul județean din liga a patra a avut parte de asistență mare. Cele mai bune echipe au disputat primul meci direct, iar partida a adus câștig de cauză pentru gazde.
Scorul a fost egal, 0-0 la pauză, dar partida s-a animat în mitanul secund. Medieșenii au deschis scorul în minutul 50 prin Lucian Noian. Sibiul a revenit în joc prin reușita din minutul 63. Când toată lumea credea că se va termina egal, a venit reușita gazdelor din minutul 71. Pajco a marcat pentru 2-1, iar cei de la Inter nu au mai reușit să egaleze din nou.
Astfel ACS Mediaș a luat cele trei puncte și este noul lider în cursa pentru promovarea în liga 3.
Astfel medieșenii ocupă primul loc după șapte etape disputate, în timp ce Inter Sibiu rămâne pe locul doi, la trei puncte în spatele echipei din urbea de pe Târnava Mare.