fc hermannstadt calificare cu emoții în grupele cupei româniei - a bătut pe fc brașov la penalty-uri
foto FC Hermannstadt / Facebook

FC Hermannstadt a jucat joi, 29 septembrie 2022, cu FC Brașov în play-off-ul Cupei României. Scorul după cele 90 de minute a fost 1-1, iar meciul s-a încheiat 3-5 după loviturile de la unsprezece metri.

Marius Măldărășanu a început partida cu Muțiu – Medina, Bejan, Antoche, Issah, Al. Răuță, Dr. Iancu, P. Petrescu (cpt.), I. Năstăsie, C. Popescu și Buhăcianu.

Prima repriză a fost una dură, jucătorul sibienilor, Issah a ajuns la spital după o lovitură puternică de picior în zona gâtului. Gazdele au deschis scorul în minutul 42. În partea a doua a jocului, FC Hermannstadt a reușit egalarea abia în minutul 58 prin Petrișor Petrescu dintr-o lovitură de la 11 metri.

FC Hermannstadt joacă duminică în etapa cu numărul 12 din Liga 1 la Mediaș cu Sepsi OSK. Sibienii sunt neînvinși în prima ligă după 11 etape disputate.