finala champions league - real madrid este „regina europei”

Real Madrid a ajuns la cel de-al paisprezecelea trofeu în Liga Campionilor după ce a învins-o pe Liverpool în finala de pe Stade de France din Paris.

Vinicius a marcat la primul șut pe poartă al spaniolilor, iar Courtois a fost MVP-ul de facto al meciului de la Paris, notează gsp.ro.

Finala a început cu 37 de minute întârziere din cauza unui haos la nivel de organizare fără precedent. De pildă, la 21:45, când accesul în arenă trebuia finalizat, mii de suporteri erau încă la porțile de acces.

Liverpool a părut că s-a acomodat mai bine după jumătatea de oră de stand-by. „Cormoranii” au controlat autoritar cea mai mare parte din prima repriză și au ratat principalele ocazii. Real Madrid a stat la cutie, a știut să încaseze și era gata, gata să „muște” înainte de pauză. Benzema a marcat în minutul 43, dar reușita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Tot mai storși odată cu trecerea timpului, elevii lui Klopp au capitulat la Paris și n-au putut să-și ia revanșa, după finala pierdută la Kiev tot în fața Realului, 1-3 în 2018.

Sursa: gsp.ro