rezultate excepționale pentru clubul ”puma” și ”hwarang” la campionatul european de taekwondo

Sportivii cluburilor sibiene „Puma” și „Hwarang” au obținute rezultate excepționale în cadrul campionatului European de Taekwon-do, din Croația, unde România a obținut Locul 1 pe națiuni.

”Astăzi am avut bucuria de a-i felicita pe o parte din #campionii sibieni care fac parte din lotul național.Vă felicit dragi sportivi pentru aceasta performanță deosebită, însă pe deplin meritată! Pasiunea voastră pentru sport, disciplina din artele marțiale, determinarea antrenorilor, dar și susținerea părinților s-au dovedit a fi încă o data ingredientele succesului!” a scris Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu pe Facebook

Cele două clubului sibiene au obținut 13 medalii de aur, 7 medalii de argin și 16 medalii de broz. Dar și clasarea pe cea mai înaltă treaptă la categoriile cea mai buna echipă de juniori, junioare și seniori și cea mai bună junioară-individual din Europa.