victorie pentru fc hermannstadt în ultima etapă din sezonul regulat - începe adevărata luptă spre promovare

FC Hermannstadt a bătut-o scor 2 – 1 pe Politehnica Timișoara, în ultima etapă din sezonul regulat. Sibienii au marcat prin Paraschiv D și Popescu.

Deși un gol înscris chiar înainte de pauză aduce un avantaj morale echipei care înscrie, Poli nu a putut să beneficieze de asta și pe teren, pentru că în minutul 47, Sibiul a înscris din nou. De data aceasta, chiar prin fostul polist Călin Popescu, care a tras dintr-o poziție aproape similară cu a lui Ursu, puțin mai aproape de careu, doar că a ales o execuție mai în forță.

Repriza a doua s-a jucat cu un ritm mult mai redus decât prima și jocul a fost mai fragmentat, ceea ce, evident, a convenit vizitatorilor. În minutul 72, Ignea a trimis pe lângă poartă o minge, dintr-o poziție bună, însă alte ocazii majore n-au fost, iar pe final în careul timișorean au fost și îmbrânceli, după o ciocnire dintre Mera și Antoche, la care alb-violeții ar fi sperat la un penalty, scrie ProSport.