sibianca teușan tabita, aur și argint, la finala campionatului național de seniori și tineret

Sibianca Teușan Tabita a obținut medalia de aur și argint la Finala Campiotului Național de Senionr și Tineret, desfășurată în perioada 25 – 27 februarie 2022 la București.

Fostq sportică legitimată la Clubul Sportiv Municipal Sibiu a luat locul 1, împreună cu colegii la ștefetă de 4 x 400 de metri mixt ( seniori ). Sibianca a reușit totodată să doboare un record personal la proba de 800 de metri. Tabita Leușan a terminat cursa cu timul 2 minute 10 secunde și 6 sutimi.

În finala probei de 400 de metri, tânăra sportiva din municipiul Sibiu a terminat cursa cu timpul de 57,64.

În prezent sportiva din Sibiu este legitimată la CSM Timișoara, sub comanda lui Drăgan Adrian.

”Multumim domnilor directori de la CSM Sibiu, Mara Darius si domnului director Reclaru Lucian de la CSM Timișoara pentru tot sprijinul acordat!!! Multumim CBS pentru sprijinul oferit !!! Multumim domnului Pascu Cornel pentru tot ce a făcut pentru atletismul sibian,construind pista de atletism cu tartan!!!” se arată într-un mesaj postat pe pagina de Facebook, Atletism Sibiu.