victorie în ultimul amical pentru fc hermannstadt - dumincă, primul meci oficial din 2022

Stargiul de pregătire al iernii a fost încheiat cu o victorie de către FC Hermannstadt. Primul meci oficial din 2022, este duminică, cu Dunărea Călărași.

Trupa pregătită de Marius Măldărășanu a trecut cu bine și peste ultimul amical de dinaintea atacului decisiv pentru revenirea în Liga 1. ”Alb-roșii” s-au impus, sâmbătă, pe stadionul Municipal din Sibiu, cu 1-0 în fața echipei CSM Deva, nimeni alta decât cea care câștigase, cu câteva săptămâni în urmă, testul cu cealaltă divizionară secundă sibiană, CS Comunal Șelimbăr (scor 3-1).

FC Hermannstadt n-a pierdut, astfel, niciunul din cele opt amicale disputate în această iarnă, înregistrând cinci victorii și trei rezultate de egalitate.

Cu formația lui Ștefan Nanu, golul victoriei a fost reușit de Daniel Paraschiv în ultimele minute. Atacantul împrumutat până în vară de la campioana CFR Cluj, ultima dată fost la FC Voluntari, a înscris în minutul 88, după ce a profitat de o greşeală în apărarea devenilor, scrie ProSport.