scrimă: ana maria popescu în finala de la jocurile olimpice la tokyo

Aflată în prag de retragere din scrimă, spadasina Ana Maria Popescu (fostă Brânză) are șansa de a câștiga primul său aur olimpic în proba individuală, ea având deja o asemenea medalie, cu echipa, la ediția precedentă, Rio 2016.

Ana Maria Popescu (36 de ani) e una dintre marile favorite de pe tabloul probei de spadă, care își va stabili laureatele sâmbătă, 24 iulie, începând cu ora 03.00.

Românca a avut un prim tur liber, iar în faza următoare a întâlnit-o pe Kiria Tikanah (Singapore). Popescu s-a impus cu 15-10, în ciuda faptului că scorul era strâns, 11-10, cu 30 de secunde înainte de final.

Mai departe, în optimi, pe Popescu a avut parte de o confruntare cu Song Se-ra (Coreea de Sud), de la ora 08.25, pe care a câștigat-o la pas, 15-6.

Ana Maria Popescu a jucat în sferturi, de la ora 09.25, cu Julia Beljaeva (Estonia), care a dispus cu 15-10 de Nozomi Sato (Japonia). Asaltul din sferturi a fost fără istoric, Ana impunându-se cu un categoric 15-8.

De la ora 12.00, în semifinale, Ana Maria Popescu va fi față în față cu o altă estoniancă, Katrina Lehis (15-7 în sferturi cu italianca Fiamingo).

Ana Maria Popescu a controlat perfect asaltul din semifinale și a câștigat cu 15-11. De la ora 14.45, românca o va întâlni în marea finală pe chinezoaica Sun Yiwen.

Desfășurarea LIVE:

*15-11, Ana Maria Popescu e în finală.

*8-5 Popescu înainte de ultima repriză.

*3-2 pentru Ana la prima din cele două pauze.

*Începe asaltul Popescu – Lehis.

*S-a încheiat prima semifinală, Sun Yiwen (China) a învins-o pe rusoaica Murtazaeva.

*Scor final 15-8.

*12-7, se apropie victoria.

*7-4 pentru Ana.

*4-2 Popescu.

*A început asaltul din sferturi, 1-1.

*Ana Maria Popescu domină asaltul cu Song Se-ra și se apropie de victorie, 8-3, cu un un minut și jumătate înainte de final. Scor final 15-6 și calificare în sferturi.

*Următoarea adversară pentru Popescu e sud-coreeanca Song Se-ra (15-12 cu americanca Holmes).

*Ana s-a calificat în optimi după 15-10 cu Kiria Tikanah din Singapore. Românca n-a fost lipsită de emoții, cu 30 de secunde înainte de fina scorul fiind de dnumai 11-10 pentru ea.

*Ana Maria Popescu și-a aflat adversara din turul secund, Kiria Tikanah din Singapore (15-11 cu Coco Lin din Hong Kong în primul tur). Asaltul începe la 05.25.