video - fc hermanstadt bate greu botoșaniul - sibiul urcă pe locul cinci
FOTO - FC Hermannstdt / Facebook

FC Hermannstadt s-a impus luni seară cu 2-1 pe stadionul Municipal în fața celor de la FC Hermannstadt. Sibienii au marcat golul victoriei dintr-un penalty contestat de moldoveni.

Partida cu FC Botoșani a fost una dificilă. Oaspeții au venit chitiți să câștige la Sibiu, dar Hermannstadt a deschis scorul rapid printr-un autogol al lui Seroni în minutul 8.

Moldovenii s-au năpustit în atac și au egalat în minutul 36 prin Keyta.

Repriza a doua s-a jucat pe contre. Oaspeții au fost cu inițiativa, dar Sibiul a căutat să dea lovitura pe contra atac.
Echipa noastră a dat lovitura pe final. Romario a transformat un penalty ușor acordat de centralul partidei, iar Hermannstadt a luat trei puncte mari în fața Botoșaniului.

Sibienii au urcat pe locul cinci în clasament și joacă etapa viitoare la Mediaș, cu Gaz Metan.