turul ciclist al sibiului: duminica decisivă - ziua cu două semi-etape - etapa de sâmbătă adjudecată de pascal ackermann (bora-hansgrohe)

Rutierul german Pascal Ackermann (BORA-Hansgrohe) a câştigat etapa a doua din Turul Ciclist al Sibiului, desfăşurată sâmbătă pe traseul Sibiu – Agnita – Cisnădie – Gura Râului – Sibiu, în timp ce românul Eduard-Michael Grosu (Nippo Delko One Provence) s-a clasat pe locul al patrulea.

turul ciclist al sibiului
Sebastian Marcovici / Focus Photos Agency Cicliștii au pedalat pe o ploaie torențială

Ackermann a fost cronometrat pe 181,2 km cu timpul de 03 h 58 min 58 sec, potrivit clasamentelor a cursei, fiind urmat de francezul Rudy Barbier (Israel Start-Up Nation), Riccardo Stacchiotti (Vini Zabu KTM), Eduard-Michael Grosu (Nippo Delko One Provence).

Turul Cicllist al Sibiului se va încheia cu cele două semi-etape de duminică, etapa 3A, un contratimp individual Curmătura Stezii – Arena Platoş Păltiniş (12,5 km), şi etapa 3B, Sibiu – Poplaca – Sibiu (x2) – Sălişte – Cristian – Orlat – Săcel – Cristian – Sibiu (109 km). Cele două etape vor fi în direct pe ciclism.sibiu.ro si pe pagina de Facebook a competiției de la ora 10.30.