victorie fără calificare: sibiului învinge marea rivală u bt cluj-napoca

Miercuri seară, în Sala Transilvania din Sibiu a avut loc o partidă foarte spectaculoasă de baschet.

Sibiul lui Fleșeriu a jucat în returul sferturilor de finală a Cupei României, împotriva marei rivale U BT Cluj-Napoca.

Victorie imensă, dar insuficientă pentru calificarea în Final Four-ul Cupei României. Sibiului s-a impus cu scorul de 78 – 77, datorită unui run de 16 – 0 în debutul actului decisiv. Chiar dacă au pierdut, Clujenii sunt calificați în Final Four-ul Cupei României, datorită victorie cu 19 puncte din manta tur a sferturilor de finală.

Cei mai buni marcatori ai CSU-ului au fost Barry Steward care a terminat partidă cu 19 puncte, urmat de Jordan Chatman cu 16 puncte, iar Lucas Tohătan a reușit să marcheze 17 puncte.