VIDEO - Gaz Metan câștigă derbiul județului - FC Hermannstadt e la pământ
FOTO - Cristi Preda / GSP

Gaz Metan Mediaș s-a impus vineri seară în partida disputată cu FC Hermannstadt la Tg. Mureș. Medieșenii au învins cu 2-0, iar Sibiul a terminat partida cu doi jucători eliminați. Oaspeții au primit un penalty inexistent.

După 45 de minute în care s-a jucat mai mult la centrul terenului și în care singurele momente notabile au fost ratarea lui Dandea și eliminarea lui Cordea pentru un fault mai dur, repriza secundă a început cum nu se putea mai prost pentru FC Hermannstadt.
Arbitrul Colțescu a dictat ușor un penalty după un presupus fault al lui Buzean asupra lui Crețu, în minutul 49, iar Marius Constantin a înscris de la punctul cu var.

Chiar dacă a făcut imediat două schimbări, mutările făcute de Costel Enache nu au îmbunătățit jocul Sibiului.
În aceste condiții, medieșenii au mai marcat odată prin Chamed în minutul 71. FC Hermannstadt a rămas în 9 oameni, după ce Dâlbea a primit al doilea galben și a fost și el eliminat.

S-a terminat 0-2, dar mai îngrijorător este faptul că jocul sibienilor nu merge, iar acum vine un meci și mai greu, cu Viitorul Constanța, în deplasare.
FC Hermannstadt rămâne cu zero puncte după primele două etape.