barajul pentru liga 3 - viitorul șelimbăr joacă sâmbătă returul cu gheorgheni

Sâmbătă seara se joacă meciurile de promovare în Liga 3. Printre cei care vor intra în teren se află și jucătorii de la Viitorul Șelimbăr.

Pe prima o cunoaştem deja. Este vorba despre reprezentanta judeţului Vaslui, Huşana Huşi, echipă care a făcut pasul în eşalonul superior câştigând la ”masa verde” disputa cu Moldova Cristeşti. Aceasta din urmă, reprezentanta judeţului Iaşi, nu a obţinut Certificatul de Identitate Sportivă (CIS), astfel că nu a avut drept să participe la competiţie.

Celelalte 20 de cluburi care vor promova în Liga 3 vor fi aflate după desfăşurarea meciurilor retur ale barajului, programate astăzi, de la ora 17:30. Rezultatele obţinute în tur şi marcatorii le puteţi vedea AICI. Noua ediţie a Ligii 3 va începe pe 24 august 2019 şi va avea la start 80 de echipe împărţite în cinci serii a câte 16.

În urma rezultatelor înregistrate în tur, putem spune că echipe ca CSM Bacău (BC), Ozana Târgu Neamţ (NT), CSM Satu Mare (SM), CSM Târgu Mureş (MS), CS Blejoi (PH) şi Viitorul Ianca (BR) sunt ca şi promovate, după ce au câştigat la o diferenţă de cel puţin trei goluri.

Stabilirea celor 21 de jocuri de baraj a fost făcută încă de la mijlocul lunii februarie, în conformitate cu împărţirea celor 42 de asociaţii din ţară în şapte regiuni administrative. Din fiecare regiune a rezultat câte trei dueluri, prima echipă extrasă din urnă pentru fiecare joc în parte urmând să fie cea organizatoare a partidei tur. Returul se desfăşoară pe terenul celeilalte echipe extrase.

Au dreptul să participe la jocurile de baraj numai echipele aparţinând structurilor sportive cu personalitate juridică, fapt neîndeplinit de Huşana Huşi.

Jocurile se desfăşoară în sistem eliminatoriu, tur – retur, pe terenul fiecărei echipe. În situaţia în care, după disputarea celor două jocuri de baraj, egalitatea se menţine (la puncte şi golaveraj), golurile marcate în deplasare contează dublu şi se declară câştigătoare echipa cu cel mai bun golaveraj. Dacă şi în aceste condiţii egalitatea persistă, jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute. În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare.

Programul manşei retur a barajului pentru promovarea în Liga 3 şi rezultatele obţinute în tur:

Regiunea 1, Nord-Est

Viitorul Albeşti (BT) – CSM Bacău (BC) (0-5 în tur)
Ozana Târgu Neamţ (NT) – Viitorul Liteni (SV) (4-1 în tur)
Moldova Cristeşti (IS) – HUŞANA HUŞI (VS)
Moldova Cristeşti nu are CIS şi nu are drept de participare.

Regiunea 2, Nord-Vest

Unirea Mirşid (SJ) – Viitorul Ulmeni (MM) (2-2 în tur)
Minerul Rodna (BN) – CSM Satu Mare (SM) (0-5 în tur)
CSC Sânmartin (BH) – CS Floreşti (CJ) (2-0 în tur)

Regiunea 3, Centru

Viitorul Şelimbăr (SB) – CS Gheorgheni (HR) (3-2 în tur)
Olimpic Zărneşti (BV) – Stăruinţa Zagon (CV) (1-2 în tur)
Sportul Petreşti (AB) – CSM Târgu Mureş (MS) (0-6 în tur)

Regiunea 4, Vest

Fortuna Becicherecu Mic (TM) – Voinţa Lupac (CS) (2-0 în tur)
Retezatul Haţeg (HD) – Progresul Pecica (AR) (1-2 în tur)
Gilortul Târgu Cărbuneşti (GJ) – CS Strehaia (MH) (1-2 în tur)

Regiunea 5, Sud-Vest

Viitorul Dăeşti (VL) – Real Bradu (AG) (2-1 în tur)
Tractorul Cetate (DJ) – Unirea Brânceni (TR) (0-0 în tur)
Gloria Corneşti (DB) – CSM Slatina (OT) (0-2 în tur)

Regiunea 6, Sud

Carmen Bucureşti (B) – Mostiştea Ulmu (CL) (3-3 în tur)
Viitorul Pantelimon (IF) – Recolta Gheorghe Doja (IL) (0-2 în tur)
CS Blejoi (PH) – AS Mihai Bravu (GR) (3-0 în tur)

Regiunea 7, Sud-Est

AS Fotbal Team Săgeata (BZ) – ACS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi (GL) (1-2 în tur)
Mausoleul Mărăşeşti (VN) – Viitorul Ianca (BR) (1-5 în tur)
Poseidon Limanu-2 Mai (CT) – Pescăruşul Sarichioi Junior (TL) (2-1 în tur)