video - aripi frânte pentru csu sibiu - oradea bate și în meciul doi al finalei
FOTO - Cristi Cojocariu - CSU Sibiu

CSU Sibiu a capotat miercuri seară în fața celor de la CSM Oradea cu 62-64 (16-18, 16-16, 19-12, 11-18), în meciul al doilea al finalei Ligii Naţionale de baschet masculin. Bihorenii au întors soarta meciului în ultimele zece minute și conduc acum cu 2-0 la general.

CSU a început la fel ca și meciul trecut, în forță cu Oradea. Oaspeții au jucat însă la fel de arțăgos, semn că partida va fi una grea. La pauza mare CSM a condus la două puncte diferență. Sfertul trei a fost al Sibiului, CSU reușind să se desprindă pe tabelă. Echipa lui Cristi Achim a reuşit însă să încline balanţa în ultimul sfert, după ce a fost condusă cu 53-46 când mai erau 9 minute de joc. Oaspeţii au fost permanent în control în ultimele cinci minute, câştigând la două puncte diferenţă, cu 64-62, ca şi în primul meci.
Giordan Watson a fost cel mai bun om de la învingători, cu 18 puncte, 3 recuperări, 6 pase decisive. Nikola Markovic a contribuit cu 13 p, 5 rec, iar Kristopher Richard 11 p, 5 rec, 2 pd. Au mai evoluat Bogdan Nicolescu, Dragan Zekovic 5 p, 2 rec, Bogdan Ţîbîrnă 1 p, 4 rec, Mihai Gavrilă, Tudor Fometescu, Arturas Valeika 8 p, 5 rec, Marc Antonio Carter 5 p, 3 rec, Muhamed Pasalic 3 p, 1 rec, 1 pd.

La sibieni au jucat Justas Tamulis 11 p, 2 rec, 1 pd, Lucas Tohătan 9 p, 4 rec, Christopher Cooper Williams 7 p, 7 rec, 1 pd, Kevin Christopher Hardy 10 p, 10 rec, 3 pd, Monyea Durrell Pratt 9 p, 7 rec, Mirel Dragoste 1 rec, 1 pd, Aurelian Gavriloaia 1 pd, Randal Alan Falker 8 p, 6 rec, 2 pd, Isaiah Lemart Philmore 8 p, 5 rec.
De remarcat însă prestația slabă a celor trei arbitrii, care au reușit să enerveze ambele echipe cu mai multe decizii contradictorii.

Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide, următoarea fiind programată în Arena Antonio Alexe din Oradea, pe 2 iunie.