VIDEO - Adio salvare directă de la retrogradare - FC Hermannstadt a pierdut la Voluntari

FC Voluntari s-a salvat de la retrogradare, după ce ilfovenii s-au impus cu 2-1 pe teren propriu, în fața celor de la FC Hermannstadt. Sibiul joacă runda viitoare pentru a prinde barajul.

Voluntari a marcat primul gol în minutul 17, prin Gabriel Deac, cel care avea să facă și diferența la pauză. În partea secundă, Hermannstadt a restabilit egalitatea, prin Juvhel Tsoumou, în minutul 75. Golul victoriei a venit în minutul 82, când Doru Popadiuc a dat lovitura și a decis soarta meciului.

Dacă Voluntari se salvează de la retrogradare în urma acestui rezultat, FC Hermannstadt trăiește periculos, când mai e o singură etapă din play-out. Este pe ultimul loc retrogradabil și mai speră doar la locul de baraj, ocupat în acest moment de Dunărea Călărași. Cele două se întâlnesc în meci direct duminică, 2 iunie, de la ora 18.30, la Sibiu.