video - csu sibiu, debut cu dreptul în semifinale - conducem craiova cu 1-0
FOTO - Adrian Bugariu / CSU Sibiu

CSU Sibiu s-a impus sâmbătă seară cu 83 – 61 (19-18 21-25 29-9 14-9) în prima partidă din semifinala campionatului național de baschet masculin.

Echipa lui Dan Fleșeriu a debutat cu dreptul în semifinala cu Craiova. Oltenii de la SCM U Craiova au venit chitiți să își vândă scump pielea la Sibiu, iar asta s-a văzut mai ales în prima parte a meciului. Oaspeții au avut avantaj de trei puncte la pauza mare, însă au picat fizic în partea a II-a a partidei.
Sfertul trei a fost la discreția Sibiului. De la pauză parcă a venit o altă echipă. CSU s-a apărat extraordinar și în atac a intrat aproape totul. Astfel de la un handicap de minus trei, Hardy&co au ajuns la un avantaj de plus 17 puncte.
Ultimele 10 minute au adus încă cinci puncte în plus, iar CSU s-a impus meritat cu 83-61. Meciul doi al seriei are loc luni, tot la Sala Transilvania, de la ora 18.15.