VIDEO - CSU Sibiu învinge greu pe Dinamo în primul meci din play-off
FOTO - Adrian Bugariu / CSU Sibiu

CSU Sibiu şi CSM CSU Oradea au debutat cu victorii în seriile din sferturile de finală ale Ligii Naţionale de baschet masculin. Sibiul a trecut greu de Dinamo cu scorul de 81-75.

CSU Sibiu, campioana sezonului regulat, a trecut de Dinamo Ştiinţa Bucureşti cu 81-75 (24-19, 19-21, 11-23, 27-12), pe Cibin, după un final foarte bun, anunță Agerpres. Dinamo a condus cu 69-63, dar sibienii au reuşit nouă puncte consecutive şi au dominat finalul.
Justas Tamulis, cu 20 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, şi Randal Alan Falker, 17 p, 10 rec, 3 pd, au fost cei mai buni oameni ai ardelenilor. Michael Deloach, 20 p, 3 rec, 4 pd, s-a remarcat de la Dinamo, Ousmane Barro a contribuit cu 14 p, 10 rec, iar Justin Baker, cu 14 p, 6 rec.

În alt meci, campioana CSM CSU Oradea a dispus de BCMU FC Argeş Piteşti cu 81-77 (26-25, 11-20, 24-16, 20-16), după un finala dramatic. Kristopher Jameil Richard, cu 22 p, 4 rec, 5 pd, şi Dragan Zekovic, 18 p, au condus echipa de pe Crişul Repede la victorie. Jahii Carson a fost MVP-ul oaspeţilor, cu 22 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive.
Sferturile de finală se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri, următoarele fiind programate tot la Sibiu, respectiv Oradea, pe 27 aprilie.
În primele meciuri pentru poziţiile 9-16 s-au înregistrat rezultatele:
CS Municipal Mediaş – CSM Sighetu Marmaţiei 91-84
CSO Voluntari – CSM VSKC Miercurea Ciuc 114-82
ABC Athletic Constanţa – CS Municipal Târgu Mureş 70-78
CSM Phoenix CSU Galaţi – CSM 2007 Focşani 77-72