video - oradea dărâmă invincibilitatea sibiului pe teren propriu
FOTO - CSU Sibiu / Adrian Bugariu

CSM Oradea s-a impus sâmbătă seară în meciul disputat la sala Transilvania. CSU Sibiu a cedat cu 70 – 72 (20 – 19 13 – 20 15 – 17 22 – 16).

Sibiul a suferit prima înfrângere pe teren propriu în această ediție de campionat și asta chiar în fața echipei deținătoare a titlului național. Orădenii au dat lovitura în Sala Transilvania, deși se părea că după primul sfert, CSU are prima șansă. Sfertul doi a fost catastrofal pentru Hardy&co. Bihorenii au jucat vădit mai bine și au intrat la pauza mare cu un avantaj de șase puncte pe tabelă. Tot oaspeții au revenit pe teren mai proaspeți și mai lucizi în joc și au mărit diferența la opt puncte, cu zece minute înainte de finele jocului. Sibiul a avut o tresărire de orgoliu în ultimul sfert, dar nu au mai putut decât să reducă din diferență pe tabelă.

S-a terminat 70-72 și CSU a suferit prima înfrângere pe propriul teren în acest campionat.