csu sibiu învinsă la patru puncte, la cluj. fleșeriu: ”nu suntem maxim pregătiți fizic”

BC CSU Sibiu a pierdut derby-ul cu U BT Cluj-Napoca la o diferență de patru puncte.

În primul act al jocului, Sibiul a jucat extrem de bine, iar la finalul primelor 10 minute scurse, scorul a fost în favoarea echipei pregătite de Dan Fleșeriu, scor 15-24. În schimb, sfertul al doilea le-a aparținut echipei gazde, Clujenii au egalat formația sibiană. În sfertul al treilea, CSU Sibiu a revenit de la vestiare cu o dorință mai mare de a câștiga acest derby, scor 22-34. Ultimul sfert al partidei de la Cluj, a fost în favoarea echipei gazdă, U BT a reușit să revină pe finalul meciului, scor 28-12.

Cel mai bun marcat de la BC CSU Sibiu a fost Kevin Christopher cu 22 de puncte, urmat de Monyea Durrell cu 20 de puncte, iar Justas Tamulis a marcat 15 puncte.

Dan Fleșeriu impresionat de numărul spectatorilor de la această partidă
” O sală plină, o sală frumoasă, galerii care au făcut spectacol din minutul 1 și până la final. Sper că nu am dezamăgit pe nimeni. Am avut două ocazii în care am putut închide jocul, știam că Clujul are cel mai bun lot – asta cel puțin pe hârtie.” a declarat Fleșeriu la finalul jocului

Antrenorul formației sibiene este mulțumit de prestația baschetbaliștilor săi din acest derby
” Mă bucură evoluția jucătorilor mei care nu au renunțat niciodată la luptă. Asta este jocul de baschet, este frumos. În sfertul 1 și 3 am luat un avans mare. Suntem în perioada în care nu suntem la maxim pregătiți fizic. Am și ratat aruncări relativ libere” a mai adăugat Dan Fleșeriu