video foto – victorie cu timișoara. mircea vulc aclamat de galeria csu
FOTO - CSU Sibiu / Ana Maria Matusoiu

Seară perfectă pentru CSU Sibiu. Echipa lui Dan Fleșeriu a învins miercuri pe SCM Timișoara cu 90-78 (22 – 21 22 – 21 19 – 17 27 – 19) și a făcut un cadou frumos lui Mircea Vulc, omul de numele căruia se leagă titlurile de campioană din 1995 și 1999.

Ce seară frumoasă la Sala Transilvania. Baschetbaliștii lui Dan Fleșeriu au revenit în fața propriilor fani cu obiectivul clar de a spăla înfrângerea de la Craiova. Meciul nu a fost deloc unul simplu. Timișorenii au venit la Sibiu cu gândul la o primă victorie în această ediție de campionat.

FOTO – CSU Sibiu / Ana Maria Matusoiu

Ambiția a fost și mai mare dacă punem în balanță faptul că la Timișoara antrenor este Miodrag Perisic (fost antrenor la CSU) și căpitan este Octavian Popa Calotă, și el fost jucător pentru mai multe sezoane la echipa galben-albastră.

Timișoara a cedat greu, pe final de meci, primele trei sferturi fiind la scurtă distanță pe tabelă în spatele lui Pratt&Co. Sfertul patru a fost al Sibiului. Universitarii s-au distanțat decisiv și s-au impus cu 90-78.

Mircea Vulc, cadou surpriză
Fostul președinte și antrenor al lui CSU Sibiu, Mircea Vulc, a primit la începutul meciului un tort din partea clubului sibian.

Vizibil emoționat omul care a adus cele două titluri din palmaresul Sibiului a primit și un tricou cu numele său. Galeria lui CSU i-a scandat și ea numele acestuia, atât la începutul partidei cât și după meci.

Și Octavian Popa Calotă a fost ovaționat de fani, iar acesta le-a răspuns cu aplauze.