victorie cu emoții - csu trece de dinamo, după un final de infarct

Sibiul pășește cu dreptul în noul sezon, dar meciul cu Dinamo a fost mai greu decât ne-am așteptat cu toții. CSU s-a impus cu 92-96 (22-21, 18-24, 23-25, 29-26), într-o partidă cu un final pe muchie de cuțit.

Cine s-a așteptat ca meciul cu Dinamo să fie un galop de sănătate pentru echipa lui Dan Fleșeriu, s-a înșelat amarnic. Bucureștenii au dat o replină neașteptat de bună celor de la CSU Sibiu. Chiar dacă Sibiul are fără dubii un lot mult mai bun decât gruparea bucureșteană, pe teren lucrurile au stat altfel. Gazdele au început bine meciul și chiar au condus după primul sfert. Următoarele zece minute au fost însă clar dominate sub panou de Hardy&Co. Am intrat la pauza mare în avantaj, 40-45, iar la reluare tot noi am fost mai proaspeți în joc. Cu zece minute înainte de finele partidei băieții lui Fleșeriu au mărit diferența la șapte puncte, dar emoțiile au reapărut în ultimul sfert. Dinamo a revenit în joc și a trecut în avantaj când mai erau mai puțin de două minute de disputat. Sibienii și-au arătat clasa pe final și au învins cu 92-96. Chiar dacă apărarea a dat semne că se clatină serios în anumite momente de joc, Sibiul a arătat în schimb că are un atac extrem de bun, lucru care nu poate decât să îi bucure pe suporteri.
Runda viitoare jucăm acasă, primul meci oficial din acest sezon, în compania celor de la BCM U Pitești.