columbianul ivan ramiro sosa a câștigat turul ciclist al sibiului 2018 - toate rezultatele

Ultima etapă a fost câștigată de Jason Van Dalen (Delta Cycling Rotterdam) iar Gazprom Rusvelo a fost cea mai bună echipă. Tricoul roșu pentru cel mai bun român: Emil Dima.

Ultima etapă a Turului Ciclist al Sibiului 2018 (UCI 2.1) s-a încheiat duminică seara în ploaie, cu un finish la sprint în Piața Mare, în centrul istoric al Sibiului, câștigat de olandezul Jason Van Dalen, de la echipa olandeză Delta Cycling Rotterdam.
Victoria lui Van Dalen a venit la capătul unei curse de 153 de kilometri în care caravana a avut de înfruntat ploaia puternică și șase zone de șosea inundată între Hosman și Cornățel. Pe ultima linie dreaptă din centrul istoric al Sibiului, Eduard Grosu a sprintat formidabil ajungând în poziția a doua, în încercarea de a-și adjudeca etapa, însă, în ciuda eforturilor depuse, românul nu l-a mai putut depăși pe Van Dalen. Grosu a fost urmat, pe locul 3, de Davide Ballerini de la Androni Giocattoli.

Rezultatele etapei au consfințit victoria la general a lui Ivan Ramiro Sosa, care pleacă acasă cu tricoul galben al Turului Ciclist al Sibiului 2018. Echipa procontinentală italiană Androni Giocattoli își adjudecă astfel al doilea titlu general în turul sibian, după ce în 2017 trofeul fusese câștigat de Egan Bernal, care în prezent pedalează pentru Sky în Turul Franței.

Pe locul 2 în clasamentul general, la 40 secunde în urma lui Ivan Ramiro Sosa s-a clasat Aleksei Rybalkin (Gazprom Rusvelo), și la 56 secunde de Aleksandr Vlasov (tot de la Gazprom Rusvelo).
În clasamentul echipelor, titlul a fost câștigat de Gazprom Rusvelo, urmată de italienii de la Sangemini și Androni Giocattoli Sidermec.

Tricouri:
Tricoul galben, clasamentul general individual pe timp: Ivan Ramiro Sosa (Androni Giocattoli Sidermec).
Tricoul alb, clasamentul cățărătorilor: Ivan Ramiro Sosa (Androni Giocattoli Sidermec).
Tricoul verde, clasamentul general individual pe puncte: Ivan Ramiro Sosa (Androni Giocattoli Sidermec).
Tricoul portocaliu, cel mai bun tânăr U23: Ivan Ramiro Sosa (Androni Giocattoli Sidermec).
Tricoul albastru, clasamentul sprinterilor: Adriaan Janssen (Delta Cycling Rotterdam).
Tricoul roșu, cel mai bun român: Emil Dima (MSTina Focus).
Cea mai bună echipă: Gazprom Rusvelo.

[better-wp-embedder width=”100%” height=”400px” download=”all” download-text=”” attachment_id=”229669″ /]